Preskočiť na obsah

… a spravodlivosť pre všetkých

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
… a spravodlivosť pre všetkých
Originálny názov …And Justice for All
Žáner dráma, triler, krimi
Dĺžka 119 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1979
Spoločnosť Columbia Pictures
Filmový štáb
Réžia Norman Jewison
Scenár Valerie Curtin
Barry Levinson
Produkcia Norman Jewison
Patrick J. Palmer
Hudba Dave Grusin
Kamera Victor J. Kemper
Herecké obsadenie

… a spravodlivosť pre všetkých (angl. …And Justice for All) je americký film z roku 1979. Hlavnú rolu v ňom stvárnil Al Pacino nominovaný za svoj výkon na Oscara. Ďalšiu nomináciu film získal aj za scenár.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Arthur Kirkland (Al Pacino) je mladý idealistický právnik so silnými morálnymi hodnotami, ktorý stále verí v spravodlivosť. Nič v jeho okolí sa ale nevyvíja podľa jeho predstáv. Jeho klient sedí už mesiace vo väzení, napriek tomu že je nevinný, a Arthur s tým kvôli americkým zákonom nemôže nič urobiť. K tomu sa zblázni aj Arthurov blízky priateľ a kolega Jay Porter, keď jeden z Porterových bývalých súdom oslobodených klientov spácha ďalšiu vraždu. Arthur, ktorý pravidelne navštevuje svojho starnúceho dedka, nakoniec stojí sám na križovatke, keď je mu pridelený prípad sudcu Henryho T. Fleminga (John Forsythe) obvineného zo znásilnenia mladej ženy. Arthur sudcu nenávidí a verí v jeho vinu, je to ale dostatočný dôvod na to, aby prípad neprijal? A pokiaľ ho príjme, ako sa má v danej situácii zachovať?

Slávna scéna[upraviť | upraviť zdroj]

Film je dnes preslávený hlavne záverečnou explozívnou scénou, kde Al Pacino kričí: „You’re out of order!“. Táto scéna sa natočila aj cez svoju dĺžku (približne 8 minút) na prvý pokus a dodnes býva uvádzaná ako hlavný dôvod, prečo si za film Al Pacino odniesol Oscarovú nomináciu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]