.22 Winchester Magnum

From Wikipédia
(Redirected from .22 WMR)
Jump to navigation Jump to search
.22 Winchester Magnum
.22 WMR vpravo, .22 LR vľavo

.22 Winchester Magnum je náboj ktorý je označovaný aj ako .22 WMR (čo je skratka pre .22 Winchester Magnum Rimfire), alebo tiež .22 Magnum a .22 Mag.

Hmotnosť strely je väčšinou 40 grainov (2,6 g) a úsťová rýchlosť približne 600 m/s z puškovej hlavne alebo 460 m/s z krátkej zbrane.

Dejiny[edit | edit source]

.22 WMR bol uvedený na trh v päťdesiatych rokoch firmou Winchester Repeating Arms Company a ide o jediný úspešný náboj s okrajovým zápalom, ktorý bol uvedený v 20. storočí. Tento náboj používa väčšiu nábojnicu ako .22 LR a to ako do dĺžky, tak aj do priemeru. Nábojnica je tiež silnejšia než u vyššie zmieneného náboja, čo umožňuje dosahovanie vyšších tlakov pri výstrele.

Použitie[edit | edit source]

Pretože tento náboj väčšinou používa strelu rovnakej hmotnosti ako náboj .22 LR, tak aj použitie je väčšinou rovnaké. Vďaka vyššej rýchlosti dosahuje väčšiu penetráciu na všetky vzdialenosti a väčšiu expanziu strely, keď je použité expanzívne strelivo.

Nízka cena, relatívne nízky hluk výstrelu a zanedbateľný spätný ráz robia tento náboj vhodný pre dlhšie strelby.

Tento náboj sa stal základom pre náboj .17 HMR, zatiaľ prvý náboj s okrajovým zápalom uvedený na trh v 21. storočí (ten ponúka vyššiu rýchlosť a plochšiu trajektóriu).

Pozri aj[edit | edit source]

Iné projekty[edit | edit source]