Preskočiť na obsah

Abdikačná kríza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vyhlásenie abdikácie podpísané Eduardom VIII. a jeho tromi bratmi, Albertom, Henrym a Georgeom, z 10. decembra 1936

Abdikačná kríza nastala v Spojenom kráľovstve v roku 1936 po tom, čo sa britský kráľ Eduard VIII. zasnúbil s Wallis Simpsonovou, americkou prominentkou, ktorá sa rozviedla so svojím prvým manželom a plánovala rozvod so svojím druhým mužom.

Nesúhlas so sobášom vyjadrila vláda Spojeného kráľovstva, ako aj vlády domínií v Commonwealthe (Austrálie, Írskeho slobodného štátu, Juhoafrickej únie, Kanady, Nového Zélandu). Vznesené argumenty poukazovali na náboženské, právne, politické aj morálne dôvody. Ako britský kráľ bol Eduard formálnou hlavou anglikánskej cirkvi, ktorá v tom čase neumožňovala rozvedeným veriacim znovu sa zosobášiť, pokiaľ bol ich bývalý partner stále nažive[pozn 1] – a teda sa podľa rozšíreného názoru kráľ nemohol zosobášiť so Simpsonovou a zároveň si udržať kráľovský trón. Navyše, Simpsonová bola vnímaná ako osoba politicky a sociálne nehodná majestátu kráľovnej či postavenia kráľovej manželky. Nielen že zlyhali jej obe manželstvá, no britský establishment sa tiež domnieval, že ju viac priťahuje majetok a sociálny status ako úprimná láska voči kráľovi. Napriek tejto opozícii, Eduard vyhlásil, že Simpsonovú miluje a hodlá si ju vziať bez ohľadu na postoj vlády.

Neochota vlády a Eduarda ustúpiť zo svojich postojov viedla k jeho abdikácií v decembri 1936.[pozn 2] Eduard sa tak stal jediným britským monarchom od 11. storočia, ktorý sa dobrovoľne vzdal svojho nároku na trón. Kráľovského majestátu sa ujal jeho brat Albert, ktorý prijal panovnícke meno Juraj VI. Eduard po abdikácii získal titul Jeho kráľovská výsosť vojvoda z Windsoru (angl. His Royal Highness the Duke of Windsor) a nasledujúci rok sa zosobášil so Simpsonovou. Ich manželstvo trvalo do jeho smrti, t. j. 35 rokov.

  1. V roku 2002 anglikánska cirkev umožnila, aby sa rozvedení, pri splnení určitých podmienok, znovu zosobášili v rámci cirkvi.[1]
  2. Vyhlásenie abdikácie bolo podpísané 10. decembra a parlamentom prijaté ako His Majesty's Declaration of Abdication Act 1936 (1 Edw. 8 & 1 Geo. 6 c. 3) 11. decembra. Parlament Juhoafrickej únie prijal abdikáciu retroaktívne s účinkom od 10. decembra a Írsky slobodný štát uznal abdikáciu 12. decembra.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Edward VIII abdication crisis na anglickej Wikipédii.