Juraj VI. (Spojené kráľovstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj VI.
Kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Britských domínií a cisár Indie
Juraj VI.
Juraj VI., erb
Panovanie
DynastiaWindsorovci
Panovanie11. december 1936 – 6. február 1952
PredchodcaEduard VIII.
NástupcaAlžbeta II.
Ostatné titulyVojvoda z Yorku
Biografické údaje
Pôvodné menoAlbert Frederick Arthur George Windsor
Narodenie14. december 1895
Sandringham, Spojené kráľovstvo
Úmrtie6. február 1952 (56 rokov)
Sandringham, Spojené kráľovstvo
PochovanieKaplnka svätého Juraja, Windsor Castle
Rodina
Manželka
Potomstvo
OtecJuraj V.
MatkaMária z Tecku
Ďalšie tituly
Vojvoda z Yorku
1920 – 1936
PredchodcaJuraj V.
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJuraj VI.
(multimediálne súbory na commons)

Juraj VI. (Albert Frederick Arthur George Windsor) (* 14. december 1895, Sandringham, Spojené kráľovstvo – † 6. február 1952, Sandringham) bol britský kráľ od 11. decembra 1936. Do roku 1947 bol taktiež posledným indickým cisárom.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa ako druhý syn Juraja V. a princeznej Márie z Tecku, na trón sa dostal po abdikácii svojho staršieho brata Eduarda VIII. 10. decembra 1936. Kráľ Eduard VIII. dal prednosť svojej veľkej láske pred trónom, čím vyvolal v krajine veľký škandál. Jeho mladší brat Juraj, do tej doby vojvoda z Yorku, dal skoro zabudnúť na sklamanie, ktoré spôsobil jeho brat tradície milujúcim Angličanom.

Juraj VI. napriek vrodenej nesmelosti prejavil v ťažkých dobách Británie statočnosť a bol príkladom pre poddaných. Zdieľal s nimi ťažkosti vojny vrátane bombardovania Londýna. Po náletoch ho bolo vídať v uliciach ako utešuje a povzbudzuje Londýnčanov. Angličania mu to nezabudli a popri Winstonovi Churchillovi bol bezpochyby najpopulárnejším mužom. Navyše uplatnil v politicky obtiažnej dobe medzi vypuknutím 2. svetovej vojny a vstupom USA do vojny váhu svojej osobnosti a význam na politickom poli. Jeho cesty do Francúzska v roku 1938 a do USA v roku 1939 významne podporili pozície britskej diplomacie. Po vojne pokračoval v uvážlivej politike prospešnej Británii. Ako prvý britský panovník navštívil v roku 1947 Juhoafrickú úniu a o rok neskôr sa vzdal titulu indického cisára. Pričinil sa o to, že lojalita ku kráľovskému dvoru, v Británii tradičná, sa za jeho panovania stala masovou. Prejavilo sa to aj po jeho smrti, keď zármutok obyvateľov bol skutočne spontánny a nepredstieraný.

Dňa 6. februára 1952 sa Spojené kráľovstvo zahalilo do smútku, po tom ako na zámku Sandringham Juraj VI. zomrel. Podľa dynastického práva nastúpila na trón po jeho smrti najstaršia dcéra Alžbeta, od roku 1947 vydatá za Philipa Mountbattena. Korunovaná bola 2. júna 1953 a vládne ako kráľovná Alžbeta II.

Deti[upraviť | upraviť kód]

Dňa 26. apríla 1923 sa oženil s Lady Alžbetou Bowes-Lyonovou (* 1900 – † 2002), dcérou grófa zo Strathmoru), a mali dve deti:

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]


Juraj VI.
Vladárske tituly
Predchodca
Eduard VIII.
britský kráľ
19361952
Nástupca
Alžbeta II.