Brisbane

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Brisbane pozri Brisbane (rozlišovacia stránka).
Brisbane, Queensland, Austrália

Brisbane je hlavné a najľudnatejšie mesto austrálskeho štátu Queensland a tretie najväčšie mesto v Austrálii. Má rozlohu 4 768 km² a vyše 2,2 milióna obyvateľov. Mesto sa nachádza v blízkosti Tichého oceánu na brehoch rieky Brisbane na planine medzi zátokou Moreton a Veľkých predelovým pohorím (niekedy nazývaným aj Austrálske Kordillery) v juhovýchodnom Queenslande.

Mesto je pomenované po sirovi Thomas Brisbaneovi, guvernérovi Nového Južného Walesu v rokoch 1821-1824. Mesto vzniklo z tvrdej trestaneckej kolónie v Redcliffe (dnes súčasť Brisbane) v roku 1824. Brisbane bolo vyhlásené hlavným mestom novovzniknuvšej osamostatnenej kolónie Queensland v roku 1859. Do skončenia druhej svetovej vojny sa mesto rozvíjalo pomaly. Najvýraznejší rozmach sa začal po úspešných Hrách Spoločenstva v roku 1982 a svetovej výstave v roku 1988. Dnes je Brisbane jedným z najrýchlejšie rastúcich austrálskych miest.

V súčasnosti sa rozkladá na pahorkoch a terasách lemujúcich dolný tok rieky Brisbane River dôležité priemyselné centrum. Vyskytuje sa tu priemysel strojársky, automobilový, textilný, chemický, stavebných látok, drevospracujúci, papierenský, potravinársky (mäsový, konzervárne, cukrovar) a petrochemický. Stredisko výnosnej poľnohospodárskej oblasti celoštátneho významu ako aj obchodu a peňažníctva. Dopravná križovatka, medzinárodné letisko, prístav s ročnou prekládkou viac ako 14 miliónov ton spojený s bankovým centrom Ipswich.

Mesto je strediskom turistiky. Vyhľadávanými sú pláže Sunshine Coast a Gold Coast. Nachádzajú sa tu 2 univerzity (štátna založená r. 1910; Griffithova r.1971), štátne múzeum (1871), galéria, štátna knižnica, observatórium, početné parky, zoologická a botanická záhrada. Z dominánt mesta vyniká moderná budova parlamentu a v najstaršej časti mesta zachované dokumenty starej architektúry (Wolston House, Ormiston House a iné).

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. List of Sister Cities. Brisbane City Council: (6 November 2009). prístup: 6. január 2010.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]