Royal Air Force

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ensign of the Royal Air Force.svg

Royal Air Force (RAF) alebo Kráľovské letectvo je kráľovské letectvo Spojeného kráľovstva, vzniklo spojením Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service 1. apríla 1918, čím sa stalo prvým samostatným letectvom na svete.

Počas druhej svetovej vojny zohralo rozhodujúcu úlohu v bitke o Britániu, významne sa podieľalo na postupe Spojeneckých vojsk na západnom fronte.

Počas druhej svetovej vojny, pred vylodením v Normandii bola R.A.F. rozčlenená na 4 veliteľstvá, každému z nich velil Air Vice-Marshall (ktorého hodnosť zodpovedá približne divíznemu generálovi):

Neskôr bolo zriadené tzv. taktické letectvo (Tactical Air Force). Jednotlivé veliteľstvá sa skladali zo skupín (group), každá skupina sa delila na krídla (wing). Krídlu velil Wing Commander (čo zodpovedalo približne hodnosti podplukovník). Až do roku 1943 bázovali krídla na určitých letiskách. Krídla sa skladali z troch alebo štyroch perutí (squadron). Stíhacia peruť mala približne 24 lietadiel a asi 30 - 32 letcov, ktorým velil Squadron Leader (major). Každá peruť mala svoje číslo napr. 313. stíhacia peruť. Lietadlá každej perute boli označené písmenami, 313. peruť mala konkrétne označené lietadlá písmenami „NN“. Perute sa skladali zo dvoch letiek (flight) po 12 lietadlách označených A a B. Každej letke velil Flight Lieutenant (kapitán). Letka sa skladala z troch rojov (modrý, červený a žltý) po 4 lietadlá.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]