Juraj III. (Veľká Británia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Juraj III.
Juraj III. (Veľká Británia)
kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska

Narodenie 4. jún 1738
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 29. január 1820 (81 rokov)
Windsor, Spojené kráľovstvo

Juraj III. (* 4. jún 1738, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 29. január 1820, Windsor) bol kráľ Veľkej Británie a Írska, neskôr Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska.

Na trón nastúpil 25. októbra 1760 ako tretí panovník z Hannoverskej dynastie a súčasne prvý panovník tejto dynastie narodený v Británii. Za svoj materinský jazyk si zvolil angličtinu a Nemecko nikdy nenavštívil.

Jeho dlhá vláda bola poznamenaná sériou vojen, ktoré pohltili takmer celú Európu. Na začiatku jeho vlády porazila Veľká Británia Francúzsko v sedemročnej vojne a stala sa dominantnou európskou mocnosťou v Severnej Amerike. Táto časť sedemročnej vojny na severoamerickom bojisku je označovaná ako Francúzsko-indiánska vojna, ale tieto kolónie boli počas Americkej vojny za nezávislosť stratené a vznikli Spojené štáty americké. Neskôr sa Jurajove kráľovstvo zapojilo do bojov proti revolučnému a napoleonskému Francúzsku, ktoré nakoniec viedlo k porážku Napoleona v roku 1815.

Neskôr sa začali prejavovať u Juraja III. príznaky mentálneho ochorenia. Bol zmätený, surový a mal veľké problémy spoznať i vlastnú manželku. Vtedajší mu lekári diagnostikovali chorobu zvanú porfýria. Nedávny výskum ale preukázal vysoké množstvo jedovatého arzénu, ktorý bol nájdený v jeho vlasoch.[chýba zdroj] Arzén by mohol byť pravdepodobne príčinou týchto zdravotných problémov. Juraj III. sa zo svojej choroby niekoľkokrát uzdravil a celé kráľovstvo nad týmto zázrakom jasalo, lebo bol u svojho ľudu mimoriadne obľúbený. Choroba však len driemala a v roku 1810 prepukla naplno. Juraj III. bol uznaný za neschopného vlády a jeho najstarší syn Juraj sa stal regentom kráľovstva (Prince Regent) . Po smrti svojho otca nastúpil na trón ako Juraj IV.

Manželstvo a deti[upraviť | upraviť zdroj]

8. septembra 1761 sa oženil so Žofiou Šarlotou z Mecklenburg-Strelitz (* 1744 – † 1818). Mali 15 detí:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]Vladárske tituly
Predchodca
Juraj II.
kráľ Veľkej Británie a Írska
25. október 176029. január 1820
Nástupca
Juraj IV.