Juraj III. (Veľká Británia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Juraj III.
kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska
kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska
Narodenie 4. jún 1738
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 29. január 1820 (81 rokov)
Windsor, Spojené kráľovstvo
Podpis Juraj III., podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Juraj III.

Juraj III. (* 4. jún 1738, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 29. január 1820, Windsor) bol kráľ Veľkej Británie a Írska, neskôr Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska.

Na trón nastúpil 25. októbra 1760 ako tretí panovník z Hannoverskej dynastie a súčasne prvý panovník tejto dynastie narodený v Británii. Za svoj materinský jazyk si zvolil angličtinu a Nemecko nikdy nenavštívil.

Jeho dlhá vláda bola poznamenaná sériou vojen, ktoré pohltili takmer celú Európu. Na začiatku jeho vlády porazila Veľká Británia Francúzsko v sedemročnej vojne a stala sa dominantnou európskou mocnosťou v Severnej Amerike. Táto časť sedemročnej vojny na severoamerickom bojisku je označovaná ako Francúzsko-indiánska vojna, ale Veľká Británia tieto kolónie počas Americkej vojny za nezávislosť stratila a vznikli Spojené štáty americké. Neskôr sa Jurajove kráľovstvo zapojilo do bojov proti revolučnému a napoleonskému Francúzsku, ktoré nakoniec viedlo k porážke Napoleona v roku 1815.

Neskôr sa u Juraja III. začali prejavovať príznaky mentálneho ochorenia. Bol zmätený, surový a mal veľké problémy spoznať i vlastnú manželku. Vtedajší lekári mu diagnostikovali chorobu zvanú porfýria. Nedávny výskum však preukázal vysoké množstvo jedovatého arzénu, ktorý sa našiel v jeho vlasoch.[chýba zdroj] Arzén mohol byť pravdepodobnou príčinou jeho zdravotných problémov. Juraj III. sa zo svojej choroby niekoľkokrát uzdravil a celé kráľovstvo nad týmto zázrakom jasalo, lebo bol medzi svojím ľudom mimoriadne obľúbený. Choroba však len driemala a v roku 1810 prepukla naplno. Juraja III. uznali za neschopného vlády a jeho najstarší syn Juraj sa stal regentom kráľovstva (Prince Regent) . Po smrti svojho otca nastúpil na trón ako Juraj IV.

Manželstvo a deti[upraviť | upraviť zdroj]

8. septembra 1761 sa oženil so Žofiou Šarlotou z Mecklenburg-Strelitz (* 1744 – † 1818). Mali 15 detí:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]Juraj III.
Vladárske tituly
Predchodca
Juraj II.
kráľ Veľkej Británie a Írska
25. október 176029. január 1820
Nástupca
Juraj IV.