Preskočiť na obsah

George z Walesu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
George z Walesu
Princ George
George z Walesu
Narodenie22. júl 2013 (10 rokov)
Londýn, Anglicko
RodičiaWilliam, princ z Walesu, Catherine, princezná z Walesu
SúrodenciCharlotte
Louis
Odkazy
Webstránkaroyal.uk
CommonsSpolupracuj na Commons George z Walesu

George z Walesu (celým menom George Alexander Louis;[pozn. 1] * 22. júl 2013, Londýn, Spojené kráľovstvo) je prvorodené dieťa Williama, princa z Walesu a Catherine, princeznej z Walesu. Je druhý v následníckej línii na britský trón, po svojom otcovi.

Narodenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea opúšťajú nemocnicu s ich prvorodeným synom

St. James’s Palace oznámil verejnosti tehotenstvo vojvodkyne z Cambridgea 3. decembra 2012, skôr, než je obvyklé, pretože v tom čase bola vojvodkyňa prijatá do nemocnice kvôli veľmi silným tehotenským nevoľnostiam.

V ranných hodinách 22. júla 2013 bola vojvodkyňa prijatá do St. Mary's Hospital v Londýne, do rovnakej nemocnice, kde princezná Diana porodila princa Williama aj jeho brata princa Harryho. Princ George sa narodil o 15:24 UTC britského letného času a vážil 3,8 kg. Pri narodení bol prítomný aj jeho otec, Princ William.

Novorodenec bol vo väčšine britských novín všeobecne vítaný ako budúci kráľ. Na jeho počesť zaznelo dvadsaťjeden sálv zo zbraní, rozozvučali sa zvony vo Westminsterskom opátstve a mnoho ďalších kostolov, dôležité miesta v Commonwealthe bolo osvetlené rôznymi farbami, prevažne modrou na znak narodenia chlapca.

24. júla bolo oficiálne oznámené jeho meno ako George Alexander Louis. Oficiálny titul a štýl princa Georgea pri narodení bol „Jeho kráľovská výsosť princ George z Cambridge“,  v súlade s patentovými listami z roku 1898, ktoré boli pozmenené v 31. decembra 2012.

George, pravnuk vtedajšej vládnucej panovníčky kráľovnej Alžbety II., bol v čase svojho narodenia tretím v línii nástupníctva na britský trón. Počas tehotenstva vojvodkyne z Cambridge sa objavili špekulácie, že Georgovo narodenie by posilnilo britské národné hospodárstvo a poskytlo ohnisko národnej hrdosti. Pamätné mince vydala Kráľovská mincovňa a Kráľovská kanadská mincovňa, čo bolo prvýkrát, čo bolo kráľovské narodenie označené týmto spôsobom.

Narodením princa sa prvýkrát od úmrtia kráľovnej Viktórie v roku 1901 stalo, že sú na žive tri generácie priamych následníkov britského trónu.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Princa George bol pokrstený v kaplnke v St. James’s Palace 23. októbra 2013. Jeho krstnými rodičmi sú sesternica jeho otca Zara Tindall a rodinní priatelia Oliver Baker, Emilia Jardine-Paterson, Earl Grosvenor, Jamie Lowther-Pinkerton, Julia Samuel a William van Cutsem. Princ Geroge mal na sebe kráľovské krstné šaty a na obrad bol použitý Lily Font, ktorý bol vyrobený pre princeznú Viktóriu, s vodou z rieky Jordán.

Princ George strávil prvé mesiace v chate svojich rodičov na pozemku Bodorgan Hall v Anglesey vo Walese, kým sa jeho rodina v roku 2014 presťahovala do Kensingtonského paláca. Jeho mladší súrodenci Charlotte a Louis sa narodili v roku 2015 a 2018.

Rodina v rokoch 2015 až 2017 krátko žila v Anmer Hall v Norfolku, potom sa vrátila do Kensingtonského paláca. V roku 2022 sa rodina presťahovala do Adelaide Cottage vo Windsor Home Park. 8. septembra 2022 zomrela Georgova prababička Alžbeta II. a vo funkcii panovníka ju nahradil jeho starý otec Karol III. Ako taký sa stal druhým v nástupníctve na trón. Nasledujúci deň sa Georgeovi rodičia stali princom a princeznou z Walesu a tak sa stal „Princ George z Walesu“.

Vzdelávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Georgeovo formálne vzdelávanie sa začalo v januári 2016, keď vo veku dvoch rokov začal navštevovať montessori škôlku Westacre neďaleko ich rodinného domu v Anmer Hall v Norfolku. Prvý deň základnej školy strávil 7. septembra 2017 v Thomas's School v Battersea, ktorú navštevoval pod menom George Cambridge. George a jeho súrodenci začali v septembri 2022 navštevovať Lambrook, nezávislú prípravnú školu v Berkshire.

Oficiálne vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

Princ George so svojimi rodičmi počas návštevy Nového Zélandu a Austrálie (2014)

George sa vydal na svoje prvé kráľovské turné so svojimi rodičmi v apríli 2014, počas ktorého Cambridgeovci strávili tri týždne na Novom Zélande a v Austrálii. Hoci sa objavil iba dvakrát, BBC opísala „deväťmesačného budúceho kráľa“ ako „hviezdu show“. Austrálsky premiér Tony Abbott predpovedal v parlamente v Canberre, že George tam jedného dňa privítajú ako austrálskeho kráľa. V júni 2015 sa prvýkrat objavil na balkóne Buckinghamského paláca po prehliadke Trooping the Color pri príležitosti oficiálnych narodenín kráľovnej Alžbety II.

22. apríla 2016 sa George stretol s americkým prezidentom Barackom Obamom a jeho manželkou Michelle Obamovou. Bol odfotený s hojdacím koníkom, ktorý mu dali Obamovci, keď sa narodil. Stretnutie neskôr podnietilo Baracka Obamu vtipkovať, že „Princ George sa objavil na našom stretnutí vo svojom župane... jasné porušenie protokolu.] George a jeho mladšia sestra princezná Charlotte sprevádzali svojich rodičov na turné po Kanade. v septembri 2016 a na diplomatickej návšteve Poľska a Nemecka v júli 2017. V decembri 2019 sa George a Charlotte obaja zúčastnili svojej prvej vianočnej bohoslužby v Sandringhame v kostole Svätej Márie Magdalény.

V marci 2020 sa princ George pripojil k svojim súrodencom Charlotte a Louisovi v online videu, aby zatlieskali kľúčovým pracovníkom počas pandémie koronavírusu. Počas lockdownu usporiadal George predaj koláčikov, aby získal peniaze pre Tusk Trust, charitu, ktorej patrónom je jeho otec. V septembri 2020 sa deti stretli s Davidom Attenboroughom; Kensingtonský palác následne zverejnil video, na ktorom sa pýtali Attenborough na otázky týkajúce sa ochrany životného prostredia. 11. decembra 2020 sa prvýkrát predstavili na červenom koberci sprevádzajúc svojich rodičov do londýnskeho Palladia na predstavenie pantomímy, ktoré sa konalo ako poďakovanie kľúčovým pracovníkom za ich úsilie počas pandémie. Dňa 20. júna 2021 George a Charlotte sprevádzali svojho otca na štart polmaratónskych pretekov na Deň otcov na podujatí Run Sandringham v Sandringhame. Dňa 29. júna 2021 George sprevádzal svojich rodičov na futbalovom zápase majstrovstiev Európy 2020 na štadióne Wembley, v ktorom Anglicko hralo proti Nemecku. O niekoľko týždňov neskôr, 11. júla, sa George a jeho rodičia zúčastnili aj finále Eura 2020, kde George získal pozornosť médií za svoje nadšenie počas hry.

Dňa 26. februára 2022 sa George a jeho rodičia zúčastnili ragbyového zápasu Guinness Six Nations medzi Walesom a Anglickom na štadióne Twickenham, stretol sa s predstaviteľmi tohto športu a zúčastnil sa na tlačovej konferencii, na ktorej diskutoval o svojich vlastných lekciách rugby, ale nepovedal, na ktorej strany je fanúšik (jeho otec je patrónom Welsh Rugby Union a jeho matka jeho anglickým náprotivkom). Dňa 29. marca 2022 George sprevádzal svojich rodičov a sestru na bohoslužbu vďakyvzdania za život zosnulého princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.

Princ George so svojimi mladšími súrodencami v sprievode kočov Trooping the Color počas osláv platinového jubilea (2022)

2. júna 2022, počas oslavy platinového jubilea jeho prababičky, George a jeho súrodenci debutovali v sprievode kočov Trooping the Color. Po sprievode nasledoval prelet RAF lietadiel, počas ktorého sa všetky tri deti Cambridge pripojili k svojim rodičom, kráľovnej a ďalším pracujúcim členom kráľovskej rodiny na balkóne Buckinghamského paláca. O pár dní neskôr, 4. júna, George a Charlotte uskutočnili svoju prvú oficiálnu návštevu Walesu so svojimi rodičmi, kde sa zúčastnili koncertných skúšok na zámku Cardiff, ktoré boli súčasťou osláv platinového jubilea. Neskôr v ten istý deň George a Charlotte sprevádzali svojich rodičov na Platinum Party v paláci. Nasledujúci deň, 5. júna, sa George so svojimi rodičmi a súrodencami zúčastnili sprievodu Platinum Jubilee. Po sprievode sa pripojil k svojim rodičom, mladším súrodencom, kráľovnej, princovi z Walesu a vojvodkyni z Cornwallu na balkóne Buckinghamského paláca.

Verejný obraz[upraviť | upraviť zdroj]

„Efekt princa Georga“, niekedy známy ako „efekt kráľovského dieťaťa“, je termín používaný na opis nárastu predaja oblečenia a iných produktov, ktoré George využíva. V roku 2016 sa župan, ktorý mal na sebe pri stretnutí s prezidentom Obamom, vypredal po tom, čo ho videli na ňom. V septembri 2017 správa, že princova škola podávala jedlo zo zelenej šošovice Le Puy, viedla k prudkému nárastu predaja strukovín. V roku 2015 sa umiestnil na 49. mieste v zozname GQ „50 najlepšie oblečených mužov v Británii“. V roku 2018 sa George stal najmladším človekom, ktorý sa objavil na Tatlerovom zozname najlepšie oblečených osôb.

Princ George v župane pri stretnutí s vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom (2016)

Georgeovi rodičia boli neústupní pri zachovaní súkromia svojho syna, keď vyrastal. V auguste 2015 Kensingtonský palác uviedol, že chcú, aby všetky svetové médiá prestali fotografovať Georgea mimo verejných vystupení, pričom uviedol, že „bola prekročená hranica“ v metódach paparazzov, ako ho lokalizovať a fotografovať, vrátane sledovania rodiny a posielania detí, aby pritiahli Georga do ich uhla.

V júli 2018 bol stúpenec a propagandista ISIS, ktorý podporil útok na Georgeovu školu v októbri 2017, uväznený na doživotie na minimálne 25 rokov.

Tituly, oslovenie a nástupníctvo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 22. júla 2013 – 8. septembra 2022: Jeho kráľovská výsosť princ George z Cambridge
  • 8. – 9. september 2022: Jeho kráľovská výsosť princ George z Cornwallu a Cambridge
  • 9. september 2022 – súčasnosť: Jeho kráľovská výsosť princ George z Walesu

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Britskí princovia a princezné, ako aj princ George, bežne priezvisko nepoužívajú. Ak je to potrebné, priezvisko pre potomkov Alžbety II. a princa Filipa je zvyčajne Mountbatten-Windsor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Prince George of Cambridge na anglickej Wikipédii a Princ George z Cambridge na českej Wikipédii.