Charlotte z Walesu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charlotte z Walesu
britská princezná
britská princezná
Narodenie2. máj 2015 (7 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
RodičiaWilliam, princ z Walesu, Catherine, princezná z Walesu
SúrodenciGeorge, Louis
Odkazy
Webstránkaroyal.uk
CommonsSpolupracuj na Commons Charlotte z Walesu

Charlotte z Walesu (celým menom Charlotte Elizabeth Diana[1]; * 2. máj 2015, Londýn)[2] je britská princezná.

Narodila sa ako druhé dieťa princa Williama, princa z Walesu a jeho manželky Catherine, princeznej z Walesu. Je tretia v následníckej línii na britský trón, po svojom otcovi a staršom bratovi, princovi Georgovi z Walesu.

Narodenie[upraviť | upraviť zdroj]

Princezná Charlotte sa narodila 2. mája 2015 v Lindo Wing nemocnici St Mary's v Londýne o 08:34 BST za vlády svojej prababičky Alžbety II. ako druhé dieťa princa Williama, vojvodu z Cambridge a Catherine, vojvodkyne z Cambridge. Niekoľko pamiatok bolo osvetlených ružovou farbou pri príležitosti jej narodenia, vrátane Tower Bridge, London Eye a fontán na Trafalgarskom námestí; boli tiež vydané salvy v Hyde Parku a Tower of London. 4. mája bolo jej meno oznámené ako Charlotte Elizabeth Diana na počesť svojho starého otca Charlesa, princa z Walesu (Charlotte je zdrobnená forma mena „Charles“), jej prababičky, kráľovnej Alžbety II. a starej mamy Diany, princeznej z Walesu. Jej rodičia ju láskyplne volajú „Lottie“ a „Mignonette“.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

5. júla 2015 bola Charlotte pokrstená arcibiskupom z Canterbury v kostole sv. Márie Magdalény v Sandringhame, v tom istom kostole, kde bola v roku 1961 pokrstená jej stará mama z otcovej strany. Jej krstnými rodičmi sú bratranci jej rodičov Laura Fellowes a Adam Middleton a rodinní priatelia Thomas van Straubenzee, James Meade a Sophie Carter. Princezná Charlotte mala na sebe kráľovské krstné šaty a na obrad bol použitý Lily Font, ktorý bol vyrobený pre princeznú Viktóriu, s vodou z rieky Jordán.

Rodina žila v Anmer Hall v Norfolku počas Charlotteinho detstva a potom sa v roku 2017 presťahovala do Kensingtonského paláca. V roku 2022 sa rodina presťahovala do Adelaide Cottage vo Windsor Home Park. 8. septembra 2022 zomrela Charlottina prababička Alžbeta II. a vo funkcii panovníka ju nahradil jej starý otec ako Karol III. Tak sa Charlotte stala treťou v nástupníckej línii na trón. Nasledujúci deň sa Charlottini rodičia stali princom a princeznou z Walesu, čím získala nový titul „Princezná Charlotte z Walesu“.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Charlotte začala svoje vzdelanie v jaslach Willcocks, blízko domu jej rodiny v Kensingtonskom paláci, v januári 2018. V septembri 2019 sa pripojila k svojmu bratovi princovi Georgovi na Thomas's School v Battersea, kde bola známa ako Charlotte Cambridge. Charlotte a jej súrodenci začali v septembri 2022 navštevovať Lambrook, nezávislú prípravnú školu v Berkshire.

Oficiálne vystúpenia[upraviť | upraviť zdroj]

11. júna 2016 mala svoje prvé verejné vystúpenie, ktoré bolo na balkóne Buckinghamského paláca počas Trooping the Color. Sprevádzala svojich rodičov a staršieho brata Georgea na ich kráľovskom turné po Kanade v septembri 2016 a na ich diplomatickej návšteve Poľska a Nemecka v júli 2017. V decembri 2019 sa Charlotte a George zúčastnili svojej prvej vianočnej bohoslužby v Sandringhame v kostole Svätej Márii Magdaléne.

V marci 2020 sa pripojila k svojim súrodencom Georgeovi a Louisovi v online videu, aby zatlieskala kľúčovým pracovníkom počas pandémie koronavírusu. V septembri 2020 sa stretli s Davidom Attenboroughom; Kensingtonský palác následne zverejnil video, na ktorom sa pýtali Attenborough na otázky týkajúce sa ochrany životného prostredia . Dňa 11. decembra 2020 sa deti prvýkrát objavili na červenom koberci v sprievode svojich rodičov do London Palladium na predstavenie pantomímy, ktorá sa konala ako poďakovanie kľúčovým pracovníkom za ich snahu počas pandémie. 20. júna 2021 Charlotte a George sprevádzali svojho otca na štart polmaratónskych pretekov na Deň otcov na podujatiach Run Sandringham v Sandringhame.

29. marca 2022 Charlotte sprevádzala svojich rodičov a staršieho brata na bohoslužbe vďakyvzdania za život zosnulého princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. 2. júna 2022, počas osláv platinového jubilea jej prababičky, Charlotte a jej súrodenci debutovali v sprievode kočov Trooping the Color. Po sprievode nasledoval prelet RAF lietadiel, počas ktorého sa všetky tri deti z Cambridge pripojili k svojim rodičom, kráľovnej a ďalším pracujúcim členom kráľovskej rodiny na balkóne Buckinghamského paláca. O pár dní neskôr, 4. júna, Charlotte a George uskutočnili svoju prvú oficiálnu návštevu Walesu so svojimi rodičmi, kde sa zúčastnili na koncertných skúškach na zámku Cardiff, ktoré boli súčasťou osláv platinového jubilea. Neskôr v ten istý deň Charlotte a George sprevádzali svojich rodičov na Platinum Party v paláci .

Nasledujúci deň, 5. júna, sa Charlotte so svojimi rodičmi a bratmi zúčastnila na Platinum Jubilee Pageant. Po skončení sprievodu sa pripojila k svojim rodičom, bratom, kráľovnej, princovi z Walesu a vojvodkyni z Cornwallu na balkóne Buckinghamského paláca.

V médiách[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek úsiliu jej rodičov chrániť svoje deti pred tlačou, každá fotografia alebo verejné vystúpenie Charlotte vyvolalo mediálne šialenstvo. Podľa nákupných štatistík a ankiet medzi rodičmi je Charlotte hlavnou ikonou detského štýlu. Maloobchodníci, najmä s odevmi, majú veľký úžitok z ich produktov, ktoré sa objavujú na fotografiách princeznej. Tento jav bol označovaný ako „efekt princeznej Charlotte“ alebo „efekt Charlotte“. Spoločnosť Brand Finance odhadla, že počas svojho života bude mať pre britskú ekonomiku hodnotu viac ako 3 miliardy libier. V júli 2018 ju časopis Reader's Digest ocenil na 5 miliárd dolárov/ 3,8 miliardy libier.

Tituly, oslovenie a nástupníctvo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2. máj 2015 – 8. september 2022: Jej kráľovská výsosť princezná Charlotte z Cambridge
  • 8. – 9. september 2022: Jej kráľovská výsosť princezná Charlotte z Cornwallu a Cambridge
  • 9. septembra 2022 – súčasnosť: Jej kráľovská výsosť princezná Charlotte z Walesu

Charlotte je po svojom otcovi a staršom bratovi tretia v nástupníckej línii na britský trón. V dôsledku implementácie Perthskej dohody, ktorá nahradila prvorodenosť podľa preferencií mužov absolútnou prvorodenosťou, sa neposunula v línii nástupníctva, keď sa jej mladší brat, princ Louis z Walesu, narodil 23. apríla 2018; to z nej robí prvú britskú princeznú, ktorá má v línii nástupníctva vyššie postavenie ako brat.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Royal princess named Charlotte Elizabeth Diana [online]. BBC News, 2015-05-04, [cit. 2015-05-04]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Royal baby: William and Kate present daughter to the world [online]. BBC News, 2015-05-02, [cit. 2015-05-04]. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Princess Charlotte of Wales (born 2015) na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]