Catherine, princezná z Walesu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Catherine, princezná z Walesu
Catherine, princezná z Walesu
Rod. menoCatherine Elizabeth Middleton
Narodenie9. január 1982 (41 rokov)
Reading, Spojené kráľovstvo
RodičiaMichael Middleton
Carole Middleton
SúrodenciPippa Middleton
James Middleton
ManželWilliam, princ z Walesu
DetiGeorge (* 2013)
Charlotte (* 2015)
Louis (* 2018)
PodpisCatherine, princezná z Walesu, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaroyal.uk
CommonsSpolupracuj na Commons Catherine, princezná z Walesu

Catherine, princezná z Walesu[1] (známa tiež ako Kate, rodným menom Catherine Elizabeth Middleton, občianskym menom Catherine Elizabeth Mountbatten-Windsor, predtým Catherine, vojvodkyňa z Cornwallu a Cambridgea[2]; * 9. január 1982, Reading, Spojené kráľovstvo) je manželka Williama, princa z Walesu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Readingu ako najstaršie dieťa letušky Carol Elizabeth Middleton (rod. Goldsmith) a leteckého dispečera spoločnosti British Airways Michaela Francisa Middletona. Má dvoch súrodencov, sestru Philippu Charlottu (* 1983), zvanú ako Pippa, a brata Jamesa Williama (* 1987). Pokrstená bola 20. júna 1982 vo farskom kostole sv. Ondreja v Bradfielde v grófstve Berkshire. Neskôr navštevovala jazykovú materskú školu v jordánskom Ammáne, kde jej rodičia s rodinou žili a pracovali.

Po návrate späť do West Berkshire v Británii študovala na internátnej škole sv. Ondreja v obci Pangbourne v grófstve Berkshire a potom krátko na internátnej škole Downe House. V štúdiách pokračovala na Marlborough College, kde študovala chémiu, biológiu a umenie, a na Univerzite v St Andrews vo Fife, kde sa tiež zoznámila s princom Williamom, ktorého je údajne sesternicou zo 16. kolena. Vyštudovala dejiny umenia, venovala sa aj športu, konkrétne tenisu, hokeju, dievčenskému basketbalu a atletike. Pred univerzitou študovala na britskom inštitúte vo Florencii, zúčastnila sa na programe Raleigh International v Čile a bola členkou posádky pri Round the World Challenge v Solentskej úžine.

Po univerzite pracovala v spoločnosti svojich rodičov Party Pieces a v novembri 2006 bola zamestnaná na čiastočný úväzok v módnom dome Jigsaw ako asistentka nákupcu. V roku 2008 uviedla značku First Birthdays, značku pre deti u Party Pieces.

V roku 2017 sa stala patrónkou britského tenisového zväzu The Lawn Tennis Association[3] a londýnskeho All England Lawn Tennis and Croquet Clube.[4]

Vzťah a manželstvo s princom Williamom[upraviť | upraviť zdroj]

S Williamom sa zoznámila na Univerzite v St Andrews, kde si ju princ prvýkrát všimol, keď predvádzala oblečenie na módnej prehliadke. Ich priateľský vzťah postupom času prerástol vo vzťah partnerský, napriek tomu 14. apríla 2007 oznámil britský denník The Sun ich rozchod, čo počas dňa potvrdila aj BBC. Svoj rozchod obaja oznámili vo švajčiarskom Zermatte. Oficiálne kráľovské kruhy oznámili, že nebudú komentovať princov osobný život. Avšak už v júni 2007 sa objavili špekulácie o obnovení ich vzťahu. To sa potvrdilo v októbri 2010, kedy sa zasnúbili pri návšteve Kene. Britská kráľovská rodina zásnuby oficiálne oznámila 16. novembra 2010. Svadba sa uskutočnila 29. apríla 2011 vo Westminsterskom opátstve.

Dňa 22. júla 2013 o 16:24 miestneho času sa manželom narodil syn George Alexander Louis, ktorý dostal ako rodený člen kráľovskej rodiny a následník trónu titul „princ“ a prídomok „z Cambridgea“ podľa titulu svojich rodičov. V poradí následníctva je princ George druhý.

8. septembra 2014 oznámil Clarence House, že vojvodkyňa z Cambridge očakáva druhého potomka. Dňa 2. mája 2015 o 8:34 miestneho času sa manželom narodilo dievčatko Charlotte Elizabeth Diana. V poradí na trón je tretia.

Dňa 23. apríla 2018 o 11:01 miestneho času sa vojvodkyni Catherine narodil druhý syn Louis Arthur Charles, princ z Cambridgea. V poradí následníctva na britský trón je štvrtý.

Prezentácia na verejnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Formálne bola Kate Middleton predstavená verejnosti 24. februára 2011, teda dva mesiace pred svadbou, keď spolu s princom Williamom navštívila ceremóniu pomenovania lode v Trearddur v severnom Walese. O deň neskôr sa objavili v St Andrews, kde začali oslavy 600. výročia univerzity. Dňa 16. februára 2011 Clarence House oznámil, že prvá oficiálna zahraničná návšteva bude v Kanade. Tá sa odohrala v júli 2011.

V máji 2011 Clarence House oznámil, že po návšteve Kanady sa pár vydá do Kalifornie v USA. Zavítali tiež do Dánska, kde s dánskym korunným párom navštívili centrum UNICEF.

V septembri 2012 vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea navštívili Singapur, Malajziu, Tuvalu a Šalamúnove ostrovy v rámci kráľovninho diamantového jubilea.

V apríli 2014 sa vydali aj so synom Georgom do Austrálie a na Nový Zéland. Okrem toho sa zúčastnili aj pietnej ceremónie k pripomenutiu prvej a druhej svetovej vojny vo Francúzsku a Belgicku. V novembri Clarence House oznámil, že pár v decembri pôjde do New Yorku.

Tituly a mená[upraviť | upraviť zdroj]

  • od 9. januára 1982 do 29. apríla 2011 – slečna Catherine Middleton
  • od 29. apríla 2011 do 8. septembra 2022 – Jej Kráľovská Výsosť vojvodkyňa z Cambridgea
  • od 8. septembra 2022 do 9. septembra 2022 – Jej Kráľovská Výsosť vojvodkyňa z Cambridgea a vojvodkyňa z Cornwallu
  • od 9. septembra 2022 - Jej Kráľovská Výsosť princezná z Walesu, vojvodkyňa z Cornwallu a vojvodkyňa z Rothesay

Priezvisko[upraviť | upraviť zdroj]

Erb Catherine Elizabeth, vojvodkyne z Cambridgea

Na rozdiel od väčšiny predchádzajúcich kráľovských neviest nepochádza Catherine z kráľovskej alebo aristokratickej rodiny a nemá vlastný titul.[5][6] Pri príležitosti svadby 29. apríla 2011 sa princ William stal vojvodom z Cambridgea, grófom zo Strathearnu a barónom z Carrickfergus a v súlade so zvyklosťami prevzala Catherine jeho meno.

Ako členka britskej kráľovskej rodiny nemá vojvodkyňa Catherine Elizabeth žiadne priezvisko, tiež nie je „princeznou Catherine“, pretože tento titul pred svojím menom môžu používať iba osoby, ktoré ho získali narodením. V prípadoch, kedy je priezvisko nutné, Catherine uvedie priezvisko manžela – Mountbatten-Windsor.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kráľ Karol III. sa prvýkrát prihovoril verejnosti ako nový monarcha [online]. TASR, 2022-09-09, [cit. 2022-09-09]. Dostupné online.
  2. Princ William s manželkou sa stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu [online]. TASR, 2022-09-08, [cit. 2022-09-09]. Dostupné online.
  3. Lawn Tennis Association pays tribute to Her Majesty The Queen [online]. . Dostupné online.
  4. The AELTC pays tribute to Her Majesty The Queen [online]. . Dostupné online.
  5. Royal wedding: Kate Middleton will be first middle class queen-in-waiting [online]. . Dostupné online. (anglicky)
  6. Profile: Kate Middleton [online]. . Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Catherine, vévodkyně z Cambridge na českej Wikipédii.