Princ William, vojvoda z Cambridge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ William, vojvoda z Cambridge
Princ William, vojvoda z Cambridge
Rod. menoWilliam Arthur Philip Louis
Narodenie21. jún 1982 (37 rokov)
St Mary's Hospital, Spojené kráľovstvo
RodičiaCharles, princ z Walesu (* 1948)
Diana, princezná z Walesu (* 1961 – † 1997)
SúrodenciPrinc Harry, vojvoda zo Sussexu
Manželkarod. Catherine Elisabeth Middleton, vydatá Catherine, vojvodkyňa z Cambridge
DetiGeorge (* 2013)
Charlotte (* 2015)
Louis (* 2018)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Princ William, vojvoda z Cambridge

Princ William, vojvoda z Cambridge (angl. Prince William, Duke of Cambridge; celým menom William Arthur Philip Louis; *21. jún 1982) je člen britskej kráľovskej rodiny. Je starším synom Charlesa, princa z Walesu a Diany, princeznej z Walesu. Od narodenia sa stal druhým následníkom britského trónu (pred ním je jeho otec Charles). Má mladšieho brata Harryho, vojvodu zo Sussexu, ktorý sa oženil v roku 2018 s Meghan Marklovou a má s ňou syna Archieho. V roku 2011 sa princ William oženil s Catherine Middletonovou s ktorou má tri deti: princa Georga, princeznú Charlotte a princa Louisa.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Princ William sa narodil 21. júna 1982 v Nemocnici sv. Márie (angl. St Mary's Hospital) v centre Londýna ako prvý syn Charlesa, princa z Walesu a Diany, princeznej z Walesu. Jeho meno, William Arthur Philip Louis, bolo oznámené 28. júna. Bol pokrstený 4. augusta v Buckinghamskom paláci.

Študoval geografiu, biológiu a dejiny umenia. Začal s vodným pólom a pokračoval v hraní futbalu, bol aj kapitán svojho tímu. Po ukončení štúdia strávil rok na cvičeniach britskej armády v Belize, pracoval na anglických mliečnych farmách, navštívil Afriku, a desať týždňov učil deti v južnom Čile. Bol tiež promovaný v hodnosti kapitána letectva. Po roku 2009 vykonával službu pilota helikoptéry v leteckej záchrannej službe. Je členom nadácie: The Royal foundantion.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Prince William, Duke of Cambridge na anglickej Wikipédii.