George z Cambridgea

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ George z Cambridgea
Princ George
George z Cambridgea
Narodenie22. júl 2013 (8 rokov)
Londýn, Anglicko
RodičiaPrinc William, vojvoda z Cambridge
Catherine, vojvodkyňa z Cambridgea
SúrodenciPrincezná Charlotte z Cambridgea
Princ Louis z Cambridgea
Odkazy
Webstránkaroyal.uk
CommonsSpolupracuj na Commons George z Cambridgea

Princ George z Cambridgea (celým menom George Alexander Louis;[pozn. 1] * 22. júl 2013, Londýn, Anglicko) je prvorodené dieťa princa Williama a jeho manželky Catherine Middletonovej. Je tretí v následníckej línii na britský trón, po svojom starom otcovi, princovi Charlesovi a otcovi.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea opúšťajú nemocnicu s ich prvorodeným synom

St. James’s Palace oznámil verejnosti tehotenstvo vojvodkyne z Cambridgea 3. decembra 2012, skôr, než je obvyklé, pretože v tom čase bola vojvodkyňa prijatá do nemocnice kvôli veľmi silným tehotenským nevoľnostiam.

V ranných hodinách 22. júla 2013 bola vojvodkyňa prijatá do St. Mary's Hospital v Londýne, do rovnakej nemocnice, kde princezná Diana porodila princa Williama aj jeho brata princa Harryho. Princ George sa narodil o 15:24 UTC britského letného času a vážil 3,8 kg. Pri narodení bol prítomný aj jeho otec, Princ William. 24. júla bolo oficiálne oznámené jeho meno ako George Alexander Louis. Princa George bol pokrstený v kaplnke v St. James’s Palace 23. októbra 2013. Kráľovská mincovňa vydala na oslavu krstu sadu pamätných mincí.

Princ William, vojvoda z Cambridgea je najstarším synom princa z Walesu, ktorý je najstarším synom kráľovnej Alžbety II., čo znamená, že jeho prvé dieťa bude tretie v rade následníkov britského trónu.

Jeho oficiálny titul je Jeho kráľovská výsosť Princ George z Cambridgea.

Narodením princa sa prvýkrát od úmrtia kráľovnej Viktórie v roku 1901 stalo, že sú na žive tri generácie priamych následníkov britského trónu.

2. mája 2015 sa mu narodila sestra, princezná Charlotte a 23. apríla 2018 sa mu narodil brat, princ Louis.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Britskí princovia a princezné, ako aj princ George, bežne priezvisko nepoužívajú. Ak je to potrebné, priezvisko pre potomkov Alžbety II. a princa Filipa je zvyčajne Mountbatten-Windsor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Prince George of Cambridge na anglickej Wikipédii a Princ George z Cambridge na českej Wikipédii.