Michelle Obamová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Michelle Obamová
rod. Michelle LaVaughn Robinsonová
Michelle Obamová
Michelle Obamová, podpis
46. prvá dáma USA
Momentálne v úrade
od 20. január 2009
Predchodca Laura Bushová
Biografické údaje
Narodenie 17. január 1964 (52 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Alma mater Princetonská univerzita
Harvardova univerzita
Vierovyznanie protestantská cirkev
Rodina
Manžel
Deti Malia Ann (* 1998)
Natasha (* 2001)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Michelle Obamová
(multimediálne súbory)

Michelle Obamová (* 17. január 1964, Chicago, Illinois, USA) je americká právnička a manželka prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu. Je prvou afroamerickou prvou dámou Spojených štátov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Michelle LaVaughn Robinsonová sa narodila Fraserovi Robinsovi III. a Mariane Shieldsovej Robinsonovej. Matka pracovala ako gazdiná na plný úväzok, až kým Michelle nenastúpila na vysokú školu. Korene Robinsovej a Shieldsovej rodiny siahajú do obdobia občianskej vojny v Amerike. Jej pra-pra dedko z otcovej strany, Jim Robinson, bol americký otrok v štáte Južná Karolína, kde niektorí členovia jeho rodiny žijú dodnes. Jej pra-pra-prababička z matkinej strany, Melvinia Shieldsová, bola tiež otrokyňou, ktorá otehotnela s belochom. Jeho meno je neznáme.

Vyrastala na južnom predmestí Chicaga. Vyštudovala sociológiu na Princeton University a Právnickú fakultu na Harvardovej univerzite. Po ukončení svojho formálneho vzdelania, sa vrátila do Chicaga a prijala miesto v advokátskej kancelárii Sidley Austine, kde stretla svojho budúceho manžela. Potom pracovala ako zamestnankyňa starostu Chicaga Richarda M. Daleyho a na University of Chicago Medical Center.

Je matkou dvoch dcér, Malie (* 1998) a Sashy (* 2001), a sestrou Craiga Robinsona, basketbalového trénera mužov na Oregon State University.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]