Dolley Madisonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolley Madisonová
Dolley Madisonová
Dolley Madisonová, podpis
4. prvá dáma Spojených štátov
V úrade
4. marec 1809 – 3. marec 1817
Predchodca Martha Jeffersonová Randolphová Elizabeth Kortright Monroe Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoPayneová
Narodenie20. máj 1768
Guilford County, Severná Karolína
Úmrtie12. júl 1849 (81 rokov)
Washington D.C.
Vierovyznaniekvakerka
Rodina
Manžel
John Todd (1790 - †1793)
James Madison (od 1794)
DetiJohn Payne Todd
William Temple Todd
Odkazy
Spolupracuj na CommonsDolley Madisonová
(multimediálne súbory)

Dorothea „Dolley“ Payneová Toddová Madisonová (* 20. máj 1768, New Garden, Guilford County, Severná Karolína - † 12. júl 1849, Washington D.C.) bola prvá dáma Spojených štátov od 4. marca 1809 do 3. marca 1817, manželka 4. prezidenta Jamesa Madisona. Podľa početných výskumov je najpopulárnejšou prvou dámou devätnásteho storočia. Svojím vkusom udávala kurz vtedajšej módy.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa na farme v Severnej Karolíne otcovi Johnovi Payneovi ml. a matke Mary Colesovej Payneovej. Rodičia patrili ku kvakerom. „Dolley“ navštevovala miestnu dedinskú školu, ale ďalšie vzdelanie jej bolo uprené. Rodina sa presťahovala do Philadelphie a z farmy prepustila na slobodu všetkých otrokov. John Payne ml. začal podnikať, zadĺžil sa a firma skrachovala. Kvakeri ich vylúčili zo svojho spoločenstva a živiteľ rodiny v roku 1792 zomrel.

„Dolley“ sa v roku 1790 vydala za kvakerského advokáta Johna Todda, mali dvoch synov Johna Paynea (1792-1852) a Williama Templea (1793). John Todd aj jeho novorodený syn William v roku 1793 umierajú pri rozsiahlej epidémii žltej zimnice.

Roku 1794 sa vdova „Dolley“ vydáva za Jamesa Madisona, kvakeri ju vylúčili zo svojho spoločenstva, pretože sa vydala za muža iného vyznania. V roku 1801 sa Madison stáva ministrom zahraničia vo vláde Thomasa Jeffersona a keďže prezident aj jeho viceprezident boli vdovci, „Dolley“ tak často vykonávala pri recepciách povinnosti prvej dámy.

V roku 1809 sa James Madison stal 4. prezidentom USA a jeho žena „Dolley“ prvou dámou krajiny. Poriadal recepcie pre rozmanité skupiny ľudí, takže sa na recepciách mohli stretnúť napríklad staviteľ krbov aj francúzsky veľvyslanec. Snažila sa vylepšovať a starať o Biely dom. Zbierala tradičné americké recepty a sama ich servírovala. Niektoré nesú dodnes jej meno („Dolley Madison Icecream“, „Dolley Madison Cake“)

V lete 1814 sa stali jediným americkým prezidentským párom, ktorý určitý čas nebýval v Bielom dome, pretože ich odtiaľ vyhnala britská armáda. „Dolley“ svojou statočnosťou zachránila mnoho cenností a písomností, medzi nimi aj obľúbený portrét George Washingtona, ktorý dosiaľ visí v Bielom dome. Britov z hlavného mesta vyhnal hurikán, ale Biely dom podľahol požiaru. Pri nástupe nového prezidenta Jamesa Monroea v roku 1817 bol opäť vystavaný.

Madison s manželkou sa presťahovali do Virgínie, kde v roku 1836 Madison umiera. Dvojnásobná vdova „Dolley“ sa sťahuje späť do Washingtonu. Ako poctu pre svojho manžela získava kreslo v Snemovni reprezentantov (v čase, kedy pre ženy v politike nebolo miesto).

Zomrela 12. júla 1849 v hlavnom meste Spojených štátov.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha : Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola Angažovaná svědkyně revoluce, s. 33-43. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]