Abraham ibn Ezra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abraham ibn Ezra
židovský básnik, filozof a cestovateľ
Abraham ibn Ezra
Narodenie1089 alebo 1092/1093
Toledo
Úmrtie1164 alebo 1167
Calahorra
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Abraham ibn Ezra
Abraham ibn Ezra

Rabi Avraham ben Meir ibn Ezra (* 1089 alebo 1092/1093, Toledo – † 1164 alebo 1167, Calahorra) bol židovský básnik, filozof (novoplatonik), gramatik, autor biblických komentárov a cestovateľ. Narodil sa v Tolede v Španielsku.[1]

Spočiatku žil v rodnom Španielsku, kde napísal množstvo hebrejských básní. Neskôr z neznámych dôvodov Španielsko opustil a cestoval po celej Európe - žil v Taliansku, Francúzsku a Anglicku. Na živobytie si zarábal ako domáci učiteľ.

Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí komentár k Tóre. Zaoberal sa v ňom aj autorstvom Pentateuchu a Knihy Izaiášovej a prispel tak k vzniku modernej biblickej kritiky. Priamo naň nadviazal napríklad Baruch Spinoza vo svojom Teologicko-politickom traktáte.

Jeho gramatické spisy sa pokladajú za základ systematickej hebrejskej jazykovedy, do hebrejčiny preložil viacero arabských diel týkajúcich sa astrológie a astronómie.[1]

Podľa ibn Ezru je úlohou človeka pozdvihnutie ľudskej duše z dosahu inteligencie a návrat k božskému počiatku, proces od sebapoznania k chápaniu stupňov sveta ako božieho diela. Spájal racionalizmus s mystikou.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 28.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.