Preskočiť na obsah

Agrón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Agrón (starogr. ΆγρωνAgrón) bol mýtický kráľ Lýdie, vládol približne v roku 1221-? pred Kr. (Herodotos) Bol prvým kráľom dynastie Herakleovcov.

Historický doklad o jeho existencii nemáme. O legendárnom zakladateľovi dynastie Herakleovcov písali v antickom Grécku medzi inými Strabón, Diodóros Sicílsky, Apollodóros z Atén, Pausanias. Ich verzie sa často navzájom odlišujú. Najčastejšie však uvádzajú Agróna ako potomka Herakla a Omfalé.

Ako prvého kráľa dynastie Herakleovcov ho uvádza Herodotos vo svojich Dejinách (1,7) Herodotos píše, že Prvý kráľ tejto dynastie bol Agrón syn Nyna, Nynos bol synom Bela a Belos synom Alkaeusa. Kandaules syn Myrsa bol posledný. Krali, ktorí vládli pred Agrónom boli potomkami Lyda syna Atya od ktorého ľudia v krajine nazývanej Maionia dostali názov Lýdi.

Podľa Herodota sú Herakleovci potomkami Herkula a otrokyne Omfaly a od Agróna po Kandaula v priamej línii z otca na syna vládlo dvadsaťdva kráľov po dobu 505 rokov. Následník kráľa Agróna je neznámy, pretože mená ďalším sedemnástim kráľom neuvádza.