Agroturistika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Agroturistika alebo agroturizmus je špecifický spôsob trávenia voľného času. Ide o turistiku v typických vidieckych podmienkach, niekedy spojenú s dobrovoľnou prácou v poľnohospodárstve (ktorá môže byť spojená s pokrytím časti nákladov na pobyt) alebo napodobňovaním tradičných (alebo súčasných) vidieckych prác a zvykov. Návšteva vinárskych pivníc spojená s prehliadkou viníc, výroby vína a jeho konzumáciou možno považovať tiež za agroturistiku.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Základy agroturistiky položila zmena ľudského zmýšľania v 17. storočí, najmä romantizmus a romantizovanie vidieka. Súčasná agroturistika voľne nadväzuje na tradície päťdesiatych rokov, kedy pracujúca inteligencia jazdila (niekedy aj dobrovoľne) pomáhať žať úrodu, alebo ťažiť uhlie, a sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, kedy študenti jazdili žať chmeľ a spoznávať poľnohospodárstvo. Extrémnym príkladom agroturistiky je Čína, kedy študenti odišli dobrovoľne, alebo povinne dočasne pomáhať zaostalému poľnohospodárstvu ako súčasť kultúrnej revolúcie.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Zmyslom agroturistiky je poznanie života poľnohospodárov a vidieka, blízky kontakt so zvieratami, poľnohospodárskymi plodinami, zlepšenie vzťahu k pôde, poznanie ich každodennej práce a pod. Podieľa sa na udržiavaní a rozširovaní kultúrnych a sociálnych tradícií.

Rozdelenie agroturistiky:

  • Agroturistika na rodinnej farme - turisti sa niekedy zúčastňujú i hospodárskych prác, napr. sušenie sena, vyberanie zemiakov, zbieranie jahôd a pod.
  • Agroturistika prevádzkovaná poľnohospodárskymi podnikmi - turisti sa zúčastňujú atraktívnych činností ako sú poľovačky, jazdecká škola, rybolov, teda činností prirodzene vyplývajúce z poľnohospodárskeho hospodárenia a tradičného vzťahu poľnohospodárov k prírode, alebo naň organicky nadväzujúce.