Aiolos (vládca vetrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Aiolos (iné názvy: Aeolus, nesprávne(?) Aiólos, zriedkavo Eol; starogr. Αἴολος – Aiolos, lat. Aeolus) je gréckej mytológii vládca vetrov štyroch svetových strán.

Aiolos bol podľa Homéra syn hrdinu Hippota. Sídlil v prekrásnom paláci na ostrove Aiolia, ktorý v staroveku stotožňovali s jedným z Liparských ostrovov. Ako miláčik bohov sa stal vládcom vetrov, ktoré držal pod zámkom v hlbokej jaskyni (vo vreci z volskej kože) a púšťal ich buď na príkaz bohov, alebo podľa svojej ľubovôle. Hlavné vetry, ktoré mu podliehali boli severný vietor Boreas, západný vietor Zefyros, východný vietor Euros a južný Notos.

Aiolos vládca vetrov, mramorový reliéf

Jedného dňa pristal na brehu jeho ostrova ithacký kráľ Odyseus, ktorý už dlhé roky blúdil pri návrate domov z Tróje. Aiolos ho prijal veľmi vľúdne, priateľsky ho pohostil a na ďalšiu cestu mu venoval neobyčajne osožný dar. Tým darom bolo vrece z volskej kože, v ktorom Aiolos väznil vetry. Aiolos, ale ešte skôr ako mu dar dal vypustil z vreca západný vietor Zefyros, ktorý mal hnať Odyseovu loď k brehom Ithaky. Keď už bola loď na dohľad od jeho rodiska, stalo sa nešťastie. Dvaja jeho muži zo zvedavosti potajme rozviazali vrece, lebo si mysleli, že je v ňom zlato. V tej chvíli z vreca vyleteli vetry, ktoré rozpútali strašnú búrku a vrátili Odyseovu loď späť k ostrovu svojho pána. Na ostrove Odysea už tentoraz nečakalo priateľské privítanie. Márne Aiola prosil o odpustenie, že nestrážil dobre jeho dar. Aiolos vyhlásil, že ten kto proti sebe obráti priateľský dar, nemôže byť v priazni bohov a z ostrova ho vyhnal.

Niektorí antickí autori pripisujú Aiolovi zásluhu o rozvoj moreplavby: údajne vymyslel lodnú plachtu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]