Aitutaki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aitutaki
Ostrov
Aitutaki Aerial.jpg
Satelitná snímka Aitutaki
Štát Nový Zéland Nový Zéland
Fed. štát Cookove ostrovy Cookove ostrovy
Ostrovná skupina Južné Cookove ostrovy
Ostrovov 15
Poloha Tichý oceán
 - výška 0−124 m n. m.
 - súradnice 18°51′0″J 159°47′24″Z / 18,85000°J 159,79000°Z / -18.85000; -159.79000
Hlavné mesto Arutanga
Najvyšší bod Maunga Pu
 - výška 124 m n. m.
Rozloha 18,05 km² (1 805 ha)
Obyvateľstvo 2 035 (2012)
Hustota 112,74 obyv./km²
Objavený 11. apríl 1789
Objaviteľ Cpt. William Bligh
Časové pásmo UTC-10
Topografická mapa ostrova
Topografická mapa ostrova
Poloha ostrova v Tichom oceáne
Poloha ostrova v Tichom oceáne
Wikimedia Commons: Aitutaki
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Aitutaki, známy tiež ako Araura, je jeden z ostrovov v súostroví Cookove ostrovy, nachádzajúci sa severne od Rarotongy. Žije na ňom 2 035 obyvateľov. Aitutaki je druhý najnavštevovanejší ostrov celého súostrovia a najmä ostrovček Tapuaetai je má podľa niektorých ocenení najkrajšie pláže v Tichom oceáne[1]. Hlavné mesto (hlavná osada) je Arutanga (Arutunga) na západnej strane ostrova.

Atol má rozlohu 18,05 km² a má vyše 2 035 obyvateľov[1]. Atol Aitutaki sa skladá z 28 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých najdôležitejší a jediný obývaný ostrov je Aitutaki. Najvyšším bodom atolu je Maunga Pu, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 124 m n. m. Na hlavnom ostrove sa nachádza malé letisko, pozostatok po vojenských zariadeniach z čias druhej svetovej vojny. Hlavným miestom dodávok a obchodu na atole nie je letisko, ale malý prístav v Arutange. Z dôvodu nebezpečenstva plytkých koralových útesov, ktoré sú takmer okolo celého atolu, musia zásobovacie lode zakotviť na prednej strane bariéry útesov, a tovar je potom naložený na menšie lode, ktoré náklad dopravia cez lagúnu až do prístavu. Na druhej strane ostrova, v blízkosti letiska, sa nachádza veľký turistický hotel Pacifik Resort Aitutaki. Pozdĺž pobrežia od hotelu až do Arutangy je rad malých turistických miest z bungalovov, ktoré sú spravované miestnymi obyvateľmi. Táto strana ostrova má krásne piesočnaté pláže. Na opačnom brehu je pásmo miestnych dedín a poľnohospodárskej pôdy. Pobrežie je tam bahnisté a nie je určené pre turistov. Najvyššia budova na ostrove (okrem už spomínaného hotela) je protestantský kostol týčiaci sa nad Arutangou, ktorý bol vybudovaný ešte v koloniálnych časoch.

Atol je rozdelený na 8 okresov, ktoré sú rozdelené na 19 dedín (tapere). Hlavným mestom atolu je už spomínaná osada Arutanga.

Atol Aitutaki bol objavený v roku 1789 a od roku 1888 bol spolu s ďalšími ostrovmi súostrovia britským protektorátom, známym od roku 1891 ako Cook Islands Federation. V roku 1901 bol celý atol spolu s ostatnými Cookovými ostrovmi odovzdaný Novému Zélandu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Aitutaki

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Oficiálna stránka Aitutaki (po anglicky)