Aje II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Aj II.)
Aje II. v hieroglyfoch
praenomen alebo trónne meno
M23
t
L2
t
N5L1L1Z3D4
Aa11
t
nomen alebo vlastné meno
G39N5
nTrit
f
iA2ii


Aje II. alebo Aj II. alebo Eje II. (trónne meno: Chepercheprure) bol faraón v starovekom Egypte. Patrí do 18. dynastie a bol v poradí trinástym faraónom tejto dynastie. Vládol v rozmedzí približne 1323 pred Kr.1319 pred Kr.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Na trón sa dostal cez mŕtvoly troch kráľov. Bol bratom kráľovnej Teje, manželky Amenhotepa III., a nad ľudí z dvora sa povzniesol vďaka Tiji, ktorá bola dojkou princeznej Nefertiti. Keďže sa o Nefertiti staral ako vlastný otec, dostal titul „božský otec“ i ďalšie tituly „nosič vejára po kráľovej pravici“, „dozorcom nad kráľovými dozorcami“, „skutočným pisárom kráľovým a jeho miláčikom“ a iné. Ajeho kariéra sa začala za Achnatona. Ajeho dlhoročné skúsenosti na dvore u Achnatona (ktorý medzi tým zomrel) prišli vhod novému kráľovi Smenchkaremu. Obidvaja si rozumeli, ešte keď bol Smenchkare miestokráľom, ale keď sa Smenchkare odvrátil od Atona, nepovažovali ho kňazi za dosť úprimného a tak sa ho zbavili. Na trón sa dostal Tutanchamón, a keďže bol neplnoletý, Aje II. sa teda stal poručníkom, regentom ba aj spolukráľom, a tak prevŕšil svojho súpera Haremheba. Aje II. dal Tutanchamónovi hárem, detské zábavy a iné. Presídlil ho do Malkaty. Keď zrazu ako osemnásťročný zomrel, nemal kto nastúpiť na trón, a tak nastúpil Aje II. Ako poistku si navyše zobral vdovu po Tutanchamónovi, Anchesanamon (Anchesenpaaton). Potom vládol necelé štyri roky. Trónne meno Ajeho je Chepercheprure. A keď zomrel, Horemheb (Haremheb) sa zachoval horšie ako hocikto iný. Dal zničiť všetky jeho sochy a reliéfy. Dokonca mu zničil aj hrobku.

Posledný faraón 18. dynastie bol Haremheb, ale Jozef Flavius tvrdil, že pred ním bola kráľovná Akencheres a po nej brat Ratotis a jeho dvaja potomkovia Akencheres I. a II.

Archeológia[upraviť | upraviť zdroj]

Pochovať sa dal v Údolí opíc neďaleko Amenhotepa III. Jeho hrobka dostala pomenovanie podľa reliéfu (zachovaného), kde sú opice (11), preto sa volá „opičia“. Aj keď Horemheb dal zničiť jeho sochy, niektoré sa zachovali. Ako napríklad jeho busta bez koruny. Aj reliéfy patria medzi ne, kde je zobrazený ako boh Nílu a nástenná maľba v hrobovej komore Tutanchamóna. Omnoho lepšie sa zachovala jeho hrobka (nedokončená) v Achetatone, kde sú najlepšie amarnské výtvory.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Aje II.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • SPŠH Košice Zdroj, z ktorého (pôvodne) čiastočne čerpal tento článok
  • Aje II. na českých stránkach egyptologie.cz


Aje II.
Vladárske tituly
Predchodca
Tutanchamón
Egyptský faraón
1323 pred Kr.1319 pred Kr.
Nástupca
Haremheb