Preskočiť na obsah

Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách
Originálny názov Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
Žáner komédia
Dĺžka 96 minút
Štát Česko-Slovensko
Pôvodný jazyk český
Rok 1975
Filmový štáb
Réžia Václav Vorlíček
Scenár Petr Markov
Miloš Macourek
Václav Vorlíček
Produkcia Filmové štúdio Barrandov
Hudba Vítězslav Hádl
Kamera Vladimír Novotný
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb

Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách je česká filmová komédia režiséra Václava Vorlíčka z roku 1974, ktorá mala premiéru 1. marca 1975. Scenár napísali Petr Markov a Miloš Macourek spolu s Václavom Vorlíčkom. Pieseň Znala pana pána s textom Petra Markova vo filme zaspievali Valérie Čižmárová, Helena Vondráčková a Václav Neckář.

V Prahe vo vlhkom dome na brehu Vltavy žije posledných sedem českých vodníkov. Rodine hlavného vodníka Wassermanna podliehajú slúžiaci Vodičkovci, bratia Bertík, Karel, Alois a jeho dcéra Jana. Úrady im za mimoriadne pracovné nasadenie Aloisa Vodičku (pri vyťahovaní havarovaného autobusu z vody sa potápal v omylom neuzatvorenom skafandri) pridelia nový byt I. kategórie s ústredným kúrením a súčasne chcú ich doterajší dom pri vode zbúrať. Pan Wassermann prikáže slúžiacim, aby utopili dr. Mráčka, ktorý o asanácii domu rozhoduje. Prvý pokus o jeho utopenie nevedomky zhatí Aloisova dcéra Jana, ktorá utopenému právnikovi poskytne prvú pomoc a vtedy sa aj do seba zamilujú.

Pán Wasserman odíde na medzinárodný vodnícky kongres, kde je kritizovaný za nedostatočné výsledky českého vodníctva. Medzinárodné vodnícke ústredie preto vyšle do Prahy dvoch mladých vodníkov Thomasa a Rolfa, aby zaistili ďalšie vodnícke potomstvo, a tak sa zvýšil počet vodníkov v Čechách. Nešťastnou náhodou sa však z oboch stanú obyčajní ľudia. Jeden po zranení dostane transfúziou ľudskú krv, druhý si popletie Janu Vodičkovú s inou dievčinou, pomiluje sa s ňou, čím nevedomky stratí vodnícku nesmrteľnosť a potom sa utopí. Karel Vodička je zamilovaný do zdravotnej sestry Ruženky, a preto sa chce stať človekom. V nemocnici si vyprosí krvnú transfúziu a spolu s bratmi Aloisom a Bertíkom sa v dobe, kedy je pán Wassermann v zahraničí, vzoprú jeho žene Matylde. Vezmú jej čarovnú paličku a ju samotnú premenia na balíček múky. Múku odnesie ich pes na ulicu, kde ju nájde doc. Mráčková, matka dr. Mráčka, ktorá z múky upečie koláč. Koláč i balíček od múky sa ale vodníkom podarí získať späť.

Keď dr. Mráček ide spolu s kamarátom Honzom navštíviť rodinu Jany, pán Wassermann, ktorý sa práve vrátil z kongresu, ich omylom pokladá za vodníkov vyslaných zo zahraničia. Pri jedle Wassermannova dcéra Polly nedopatrením zje kúsok krvavej tlačenky, čím stratí nadprirodzené vodnícke schopnosti. Pri tejto príležitosti pán Wassermann zistí, že jeho návštevníci v skutočnosti nie sú vodníci, a dr. Mráčka nechá svojimi zostávajúcimi slúžiacimi konečne utopiť. Jana sa však zmocní hrnčeka s dušou utopeného a v márnici ju vráti späť do jeho tela. Potom sa spolu pomilujú, čím Jana prestane byť vodníkom. Keď to zistí pán Wassermann, chce po Aloisovi a Bertíkovi, aby oboch smrteľníkov utopili. Spolu s bratom Karlom sa mu však vzoprú a zničia čarovnú paličku, pomocou ktorej pán Wassermann mohol čarovať, a tak mať nad inými vodníkmi moc. Pred tým ale ešte premení späť Matyldu Wassermanovú, z ktorej sa však po vykysnutí koláča stala obria žena. Alois a Bertík sa po konzumácii krvavej tlačenky tiež stanú ľuďmi. Pán Wassermann sa musí začať živiť prácou, pričom bez čarovnej paličky sa má čo oháňať, aby svoju veľkú ženu uživil.

Poznámka k obsadeniu

[upraviť | upraviť zdroj]

Do úlohy Aloisa bol pôvodne obsadený Jan Libíček, ktorý pri nakrúcaní jednej zo scén zomrel. Na miesto neho sa vo filme objavil Zdeněk Řehoř.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]