Miloš Kopecký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miloš Kopecký
Karolina Miloš Kopecký.jpg
Narodenie 22. august 1922
Praha
Úmrtie16. február 1996 (73 rokov)
Praha
Povolanieherec

Miloš Kopecký (* 22. august 1922, Praha, Česko-Slovensko – † 16. február 1996 Praha, Česko) bol český herec.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bol jedináčik, jeho otec bol kožušník, mama Židovka, ktorá zahynula v koncentračnom tábore, čo by sa možno nestalo, ak by sa s ňou manžel nerozviedol. Tento fakt Kopeckého významne poznamenal a pravdepodobne prispel i k neskorším psychickým ťažkostiam. Sám sa v roku 1944 dostal na sedem mesiacov do koncentračného tábora. Po oslobodení sa zamestnal v divadle.

Najväčšmi sa preslávil ako doktor Štrosmajer v Dietlovom seriáli Nemocnice na kraji města, táto postava mu priniesla popularitu i v zahraničí. Úspešne sa uplatňoval aj ako negatívna postava v komédiách. Divadlo mu prirástlo k srdcu už za prvej republiky, po okupácii prešiel štúdiom Národného divadla, Divadlom E. F. Buriana (1951 – 1954), divadlom ABC (1954 – 1960), hudobným divadlom na Karlíne (1963 – 1965) a od roku 1965 až do konca kariéry bol členom činohry Divadla na Vinohradoch. Za jeho dielo mu bol v roku 1979 udelený titul Zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul Národný umelec.

Bol niekoľkokrát ženatý (manželstvo s herečkou Stellou Zázvorkovou vydržalo rok, mali spolu dcéru, ktorá si v mladom veku vzala život).

Bol členom KSČ. Začiatkom osemdesiatych rokov moderoval protiemigrantský a prorežimný seriál Československej televízie Krok do neznáma. V roku 1977 podpísal Antichartu.

Trpel mániodepresívnou psychózou, pre ktorú bol niekoľkokrát hospitalizovaný na psychiatrii.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]