Alex Kapranos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alex Kapranos
Alex Kapranos v roku 2019
Alex Kapranos v roku 2019
Základné informácie
Rodné meno Alexander Paul Kapranos Huntley
Umelecké mená Prince House Rabbit
Narodenie 20. marec 1972 (51 rokov)
Almondsbury, Gloucestershire, Anglicko
Pôsobenie hudobník, spevák
Žáner Indie rock, art rock
Hrá na nástrojoch gitara, spev
Vydavateľstvá Domino Records
Súvisiace
články
Franz Ferdinand
The Blisters
The Amphetameanies
The Yummy Fur

Alexander Paul Kapranos Huntley (* 20. marec 1972, Almondsbury, Gloucestershire, Anglicko), známy ako Alex Kapranos, je gitarista, spevák a frontman glasgowskej indie rockovej hudobnej skupiny Franz Ferdinand.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 20. marca 1972 v anglickom mestečku Almondsbury, jeho matka bola Angličanka, otec Grék. V roku 1980 sa s rodičmi presťahoval do Edinburghu a o štyri roky neskôr do Glasgowa. Vo svojich sedemnástich rokoch začal štúdium teológie na aberdeenskej univerzite. Tento odbor nedoštudoval, avšak na školu nezanevrel – navštevoval University of Strathclyde v Glasgowe, kde vyštudoval odbor Angličtina a catering (Bc.).

Pred založením skupiny Franz Ferdinand pôsobil v skupinách The Blisters (neskôr The Karelia), The Amphetameanies a The Yummy Fur. S novými spoluhráčmi, ktorých stretol v Glasgowe, si rýchlo získali priazeň publika druhým singlom „Take Me Out“ (vyšiel 12. januára 2004). Krátko na to nasledoval debutový album Franz Ferdinand a úspešný vstup do svetového hudobného povedomia (album vyšiel aj v USA a Japonsku). Druhý album You Could Have It So Much Better dokonca obsadil prvé miesto britskej albumovej hitparády.

Alex Kapranos produkoval v roku 2007 tretí album škótskej skupiny The Cribs s názvom Men’s Needs, Women’s Needs, Whatever, okrem hudby písal tiež pre časopis The Guardian o kulinárskych špecialitách, ktoré spoločne so skupinou skúšal počas turné v roku 2005.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alex Kapranos na českej Wikipédii.