Alexandăr Stambolijski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexandăr Stambolijski
bulharský politik
Alexandăr Stambolijski v Paríži (1921)
Alexandăr Stambolijski v Paríži (1921)
Alexandăr Stambolijski, podpis (z wikidata)
Predseda vlády
V úrade
14. október 1919 – 9. jún 1923
Predchodca Teodor Teodorov Alexandăr Cankov Nástupca
Biografické údaje
Narodenie1. marec 1879
Slavonica, Bulharsko
Úmrtie14. jún 1923 (44 rokov)
Slavonica, Bulharsko
Politická stranaBulharská agrárna ľudová strana
Odkazy
Spolupracuj na CommonsAlexandăr Stambolijski
(multimediálne súbory)

Alexandăr Stoimenov Stambolijski (bulh. Александър Стоименов Стамболийски; * 1. marec 1879, Slavonica – † 14. jún 1923, tamže) bol bulharský predseda vlády od októbra 1919 do svojej smrti v roku 1923.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v v dedine [Slavonica v okrese Pazardžik. V nemeckom Halle vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku a hneď po štúdiách založil Agrárnu stranu, ktorej sa na konci roka stal jej predsedom. Do roku 1918 bol väznený za to, že nesúhlasil, aby sa Bulharsko zúčastnilo bojov v prvej svetovej vojne.

Jeho zlé vlastnosti politického štátnika sa naplno prejavili po skončení vojny. Vo funkcii premiéra od roku 1920 až do svojej smrti vtiahol svoju stranu do mnohých štátnych afér. Všetci ho však považovali za „úspešného“ reformátora. Ešte v roku 1919 (2. októbra) podpísal pozemkovú reformu, ktorá bola pre Bulharov úplným fiaskom s nečakanými výsledkami, ktoré sa prejavili o tri roky neskôr – v roku 1921 – keď sa to už nedalo zastaviť.

Jeho predstava o nezávislosti dedinčanov bola historicky nepochopiteľná a jej budúcnosť otázna. Všade zavládlo napätie a ľud na dedinách a v mestách sa vzbúril proti sebe. Bohatá buržoázia konala po celej krajine protestné zhromaždenia za jeho odvolanie z funkcie premiéra.

Vláda Agrárneho zväzu bola pomocou vojenského prevratu dňa 9. júna 1923 vlády zbavená. Stambolijski sa ešte pokúsil zorganizovať odpor, ale bol armádou zajatý, brutálne mučený a popravený.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Alexandăr Stambolijski
Vladárske tituly
Predchodca
Teodor Teodorov
predseda vlády
19191923
Nástupca
Alexandăr Cankov