Preskočiť na obsah

Alkméné (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alkméné porodila Herakla, autor:(Jean Jacques Francois Le Barbier), 18. storočie)

Alkméné alebo Alkména alebo Alkmena (starogr. Aλκμήνη – Alkméné, lat. Alcmena alebo Alcumena) bola v gréckej mytológii dcéra mykénskeho kráľa Elektryóna a manželka tirynthského kráľa Amfitryóna. Bola matkou veľkého hrdinu Herakla.

Alkméné bola známa svojou krásou, takže nebolo divu, že po nej zatúžil aj najvyšší z bohov Zeus. Keď sa jej manžel kvôli nejakým vojenským záležitostiam vzdialil z domu, Zeus toho využil, vzal na seba podobu Amfitryóna a vstúpil do jej spálne. Čoskoro nato sa vrátil jej manžel a tiež boli spolu. Keď sa potom narodili dvojčatá, údajne prvý prišiel na svet syn boha Dia Herakles a chvíľu po ňom sa narodil Ifikles, syn Amfitryónov. Celý život potom Alkméné verila, že bola manželovi verná, ale Amfiktryón bol opačného názoru. Čo mal však urobiť, keď krása jeho manželky očarila samotného Dia.

Podľa niektorých antických autorov Amfiktryón, keď sprevádzal Herakla do jeho prvého boja padol a Alkméné sa po jeho smrti vydala za Diovho syna Rhadamanthya, bývalého Heraklovho učiteľa.[1] Tým sa stala švagrinou krétskeho kráľa Minoa.

Odraz v umení

[upraviť | upraviť zdroj]

Ako matka hrdinu Herakla bola antickými, ale aj novovekými umelcami často zobrazovaná. Najznámejšie diela sú:

  • Jej mramorová socha asi zo 4. stor. pred Kr. sa dnes nachádza v rímskom Palazzo Barberini
  • Rímske kópie sôch Alkmény sa nachádzajú vo Vatikánskom múzeu, v Louvri a v Národnom múzeu v Neapole

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Apollodoros, Kronika, 2,4,11.