Preskočiť na obsah

Alumniportal Deutschland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alumniportal Deutschland
Alumniportal Deutschland
Odvetvieinternet, služby
ZaloženáSeptember 2008
SídloNemecko
Zamestnancov12
Webalumniportal-deutschland.org

Alumniportal Deutschland je nezisková internetová sociálna sieť slúžiaca k profesnému a súkromnému prepojovaniu ľudí, ktorí študovali, robili výskum, pracovali, absolvovali jazykový alebo turistický pobyt v Nemecku, alebo v nemeckej inštitúcii v zahraničí. Používatelia Alumniportal-u Deutschland sa nazývajú alumni. Využívanie Alumniportal-u Deutschland je bezplatné.

Alumniportal je prevádzkovaný piatimi nemeckými organizáciami z oblasti medzinárodnej spolupráce. Financuje ho Ministerstvo pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Spolkovej republiky Nemecko.

Vďaka Alumniportal-u Deutschland môžu nemeckí alumni zostať v kontakte s Nemeckom. Môžu nadväzovať a prehlbovať svoje kontakty medzi sebou, nemeckými a medzinárodnými organizáciami, podnikmi, univerzitami a sieťami alumni. Portál ponúka medzinárodnú burzu pracovných príležitostí, informácie o možnostiach vzdelávania a tematických akciách po celom svete, články o kultúre, spoločnosti, vzdelávaní, vede, rubriku „Deutsche Sprache“ a časť „Community“. Alumniportal je otvorený všetkým alumni nezávisle od toho, či bol ich pobyt v Nemecku hradený niektorou z nemeckých organizácií alebo z vlastných zdrojov. Vďaka rozsiahlej sieti kontaktov môžu zúčastnené organizácie lepšie koordinovať svoju činnosť pre alumni. Ďalej je kladený dôraz na potenciál nemeckých alumni pre hospodársku spoluprácu. Ako alumni tak aj firmy môžu nájsť na portáli spolupracovníkov, expertov alebo partnerov pre spoluprácu.

Vznik / história

[upraviť | upraviť zdroj]

Práca s alumni, teda práca s absolventmi rôznych vzdelávacích programov sa uskutočňuje prakticky výhradne v rámci jednotlivých sprostredkovateľských organizácií. Asi 80 percent alumni, t. j. 14 tisíc osôb ročne, si však financujú svoje štúdiá sami. Vybudovanie kontaktu k týmito alumni vyžadovalo dosiaľ náročné rešeršovanie. Z tohto dôvodu vznikol aj Alumniportal Deutschland. V tejto podobe ide o jediný portál, ktorý zjednocuje prácu s alumni a prepojuje rôznorodé kompetencie a možnosti nemeckých alumni – pre alumni samotných, pre ich podporujúce organizácie a pre všetky ostatné nemecké firmy a organizácie po celom svete, ktoré hľadajú partnerov a spolupracovníkov. Zatiaľ sa na portáli zaregistrovalo viac ako 40 tisíc užívateľov zo 184 krajín. (december 2011).

Štruktúra

[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou súčasťou je „Online-Community“. K používaniu je nutné sa bezplatne zaregistrovať. Vďaka tejto sociálnej sieti môžu alumni nadväzovať a starať sa o svoje kontakty. Okrem toho je možné v rámci Alumniportalu Deutschland zverejňovať blogy. Takzvaná „Infothek“, ktorá je takisto bezplatná, ponúka užívateľom rôzne príležitosti. Patrí k nim medzinárodná burza práce, kalendár akcií, ponuky spojené s nemeckým jazykom, ponuky vzdelávania a redakčná časť (napr. ponuky z oblastí hospodárstva, vedy a výskumu, kultúry). Firmy a inštitúcie môžu ponúkať voľné pracovné miesta v burze práce, vyhľadávať v databáze uchádzačov alebo tiež zverejňovať informácie o pripravovaných akciách. Alumniportal Deutschland je plnohodnotne prístupný v nemeckej a anglickej verzii.

Sponzori a partneri

[upraviť | upraviť zdroj]

Alumniportal Deutschland je koncipovaný interdisciplinárne a je spravovaný piatimi organizáciami medzinárodnej spolupráce:

  • Alexander von Humboldt-Stiftung (AvH)
  • Centrum für internationale Migration und Entwicklung (CIM)
  • Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)
  • Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD)
  • Goethe-Institut (GI)

Viac ako desať ďalších strategických partnerov Alumniportal podporuje. Sú to napríklad Ministerstvo zahraničia SRN, Ministerstvo pre vzdelanie a výskum SRN a rôzne politické nadácie ako napríklad Friedrich Ebert Stiftung, Konrad Adenauer Stiftung a Heinrich Böll Stiftung.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]