Amemait

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amemait na papyruse z Neskorého obdobia

Amemait alebo Ammit alebo Ammet alebo Amam bola staroegyptská mytologická bytosť, zosobnenie božskej odplaty za zlo, ktoré človek spáchal na zemi. Amemait žijúca v Sieni maat (pravdy) v Duate, sedela vedľa váh, na ktorých boli vážené srdcia mŕtvych proti peru Šu, symbolu spravodlivosti. Pokiaľ mŕtvy v teste neuspel, Amemait jeho srdce zožrala a jeho duša nemohla vstúpiť do Usirovho kráľovstva Aaru.

Amemait nebola božským stvorením v pravom zmysle slova. Skôr zosobňovala všetko to, čoho sa Egypťania obávali - mala hlavu krokodíla alebo psa, prednú časť tela leva alebo leoparda a zadnú časť tela hrocha, teda zvierat, ktoré boli v okolí Nílu považované za nebezpečné. Amemait bola považovaná za démona, hoci vlastne tým, že ničila zlo, slúžila dobru.

Jej meno značí „Požieračka“, presnejšie „Pojedačka kostí“. K jej titulom patria: Požieračka mŕtvych , Požieračka miliónov, Pojedačka sŕdc a Veľkosť smrti. Podľa jednej verzie mýtu Amemait stála pri ohnivom jazere, do ktorého boli uvrhnuté srdcia nehodných, namiesto toho, aby ich požierala. V tejto funkcii bola démonická bytosť skôr strážkyňou jazera ako ničiteľka. Niektorí odborníci na egyptskú mytológiu predpokladajú, že predstava o ohnivom jazere prišla do Egypta z inej kultúrnej oblasti. V inej verzii zasa Amemait zožrala celého človeka, nielen jeho srdce. Hriešnik sa potom rozplynul v jej útrobách.

Niektorí vidia v požieračke Amemait paralely s inými bohyňami starovekého Egypta. Tweret, bohyňa pôrodu, vyzerala podobne a ako spoločníčka bôžika Besa slúžila ako ochrankyňa pred zlým. Amemaitine levie črty a jej spojenie s ohnivým živlom, by zasa mohli poukazovať na jej spojenie s bohyňou pomsty, Sechmet