Anagram

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Anagram (z gr. anagrafein - prepísať) alebo prešmyčka je slovo alebo fráza vytvorená preskupením písmen iného slova alebo frázy, zvyčajne s použitím všetkých originálnych písmen presne raz. Z pravidla pri tom dochádza k zaujímavej zmene významu. Anagram patrí medzi obľúbené slovné hry a hlavolamy.

Pôvodné slovo alebo fráza je známe ako predmet anagramu. Každé slovo alebo fráza, ktorá presne reprodukuje písmená v inom poradí, je anagram. Niekto, kto vytvára anagramy, môže byť nazývaný "anagramik" a cieľom seriózneho alebo kvalifikovaného anagramika je vytvoriť anagramy, ktoré odrážajú alebo komentujú svoj predmet.

PRÍKLADY[upraviť | upraviť zdroj]

Anagramy môžu byť vytvorené ako komentár k téme. Môžu byť synonymom alebo antonymom ich subjektu, paródou, kritikou alebo satirou. Napríklad:

  • "repa" = "pera"
  • "lampa" = "palma"

Anagram, čo znamená opak jeho subjektu, sa nazýva "antigram". Napríklad:

  • "restful" = "fluster"
  • "funeral" = "real fun"
  • "forty five" = "over fifty"

Môžu sa niekedy zmeniť z vlastného mena alebo mena na vhodnú vetu:

"Anagram" môže byť anagramatizovaný ako "Ars magna" (lat., "veľké umenie").

HISTÓRIA[upraviť | upraviť zdroj]

Anagramy sa dajú vysledovať až do obdobia starovekých Grékov a boli potom známe ako "Themuru" alebo zmena, ktorá mala nájsť skrytý a mystický význam v menách. Počas stredoveku boli populárne v celej Európe, napríklad s básnikom a skladateľom Guillaume de Machautom. Hovorí sa, že sa vrátili aspoň k gréckemu básnikovi Lycophronovi, v treťom storočí pred nl; ale toto sa spolieha na vysvetlenie Lycophron, ktoré dal John Tzetzes v 12. storočí.

Akýkoľvek historický materiál na anagramoch sa musí vždy interpretovať z hľadiska predpokladov a pravopisov, ktoré boli aktuálne pre daný jazyk. Najmä pravopis v angličtine bol pomaly fixovaný. Boli tu pokusy regulovať tvorbu anagramov, dôležitá v angličtine bola práca George Puttenhamovej Anagram or Posy Transposed v The Art of English Poesie (1589).


REFERENCIE[upraviť | upraviť zdroj]

1. https://slovnik.azet.sk/slovnik-cudzich-slov/?q=anagram 2. https://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=anagram