Anasaziovia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Obydlie Anasaziov

Anasaziovia boli pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky. Slovo Anasazi v jazyku Navajov znamená tí starobylí, ktorí nie sú my.

Anasaziovia pestovali kukuricu, fazuľu, ovocie a bavlnu. Žili v pueblách (kmeňových mestách) v jedinečných budovách umiestnených vysoko v kaňonoch. Ich textil, keramika a umelecké predmety boli preslávené. Okolo kaňonu Chaco sa rozkladala sieť 125 dedín spojených cestami v dĺžke 400 km. Anasaziovia mali rozvinuté šamanské rituály s množstvom kmeňových extatických tancov. Preslávili sa jedinečnými znalosťami a legendami, vybudovali podzemné obradné svätyne zvané kiwa.

Kultúry Pueblo[upraviť | upraviť zdroj]

Na juhozápade Severnej Ameriky existovalo v rokoch 700 – 1300 niekoľko podobných kultúr – Anasazi, Mongollon a Hohokam, predchodcovia dnešných Hopiov. Boli to poľnohospodári a obchodníci, žijúci v malých dedinách. Na konci 8. storočia sa presunuli z malých chyží (jám zakrytých strechou) do veľkých spoločných obydlí, z ktorých niektoré pojali až 250 ľudí. Využívali zavlažovacie systémy a spoliehali sa na pozorovateľov neba (šamanov) ktorí predpovedali dážď. Táto jedinečná kultúra zmizla v 14. storočí.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Anasaziovia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ancient Pueblo Peoples na anglickej Wikipédii.