Andské hospodárske spoločenstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flag of the Andean Community of Nations.svg
Krajiny Andského spoločenstva

Andské hospodárske spoločenstvo alebo Andské spoločenstvo (šp. Comunidad Andina, angl. Andean Community) je hospodárske a kultúrne (v menšej miere politické) regionálne zoskupenie andských štátov, ktoré vzniklo v roku 1996 nahradením pásma voľného obchodu nazývaného Andský spoločný trh (ktorému prislúchalo integračné zoskupenie nazývané Andská skupina, Andský pakt, Cartagenský pakt či Cartagenská zmluva).

Sídlo je v Lime v Peru. Členskými štátmi sú: Bolívia, Ekvádor, Kolumbia a Peru. V minulosti bola členom aj Venezuela, ktorá sa ale v roku 2006 stala členom Mercosuru. Asociované štáty sú: Argentína, Brazília, Paraguaj, Uruguaj a Čile (Čile bolo plným členom 1969-1976, pozorovateľom 1976-2006, pristupujúcim členom od 2006). Pozorovateľské štáty sú Mexiko a Panama.

Základným cieľom Andského hospodárskeho spoločenstva je utvorenie spoločného trhu. Už na začiatku činnosti došlo k výraznému zníženiu colných taríf vo vzájomnom obchode (do roku 1975 päťkrát po 10 %). Komisia a ďalšie orgány vypracovali: zásady politiky voči zahraničným podnikom na území štátov (odovzdanie 51 %j akcií investorom z týchto štátov), spoločné priemyselné programy – petrochemický, výroby motorových vozidiel, oceliarsky a ďalších odvetví, program integrácie sociálnej politiky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]