Preskočiť na obsah

Anglo-zanzibarská vojna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anglo-zanzibarská vojna v 1896

Sultánov hárem po bombardovaní
Dátum09:00–09:37 EAT (06:00–06:37 UTC),
27. august 1896 (38 minút)
Miestomesto Zanzibar, Zanzibarský sultanát
VýsledokBritské víťazstvo
Strany
Lídri
Kontraadmirál Harry Rawson,
LLoyd Matthews
Sultán Khalid bin Barghash

Anglo-zanzibarská vojna bol vojenský konflikt medzi Spojeným kráľovstvom a Zanzibarským sultanátom 27. augusta 1896. Konflikt trval 38 až 45 minút, čo ho robí najkratšou zaznamenanou vojnou v histórii. Bezprostrednou príčinou vojny bola smrť probritského sultána Hamada bin Thuwainiho 25. augusta 1896 a následné nástupníctvo sultána Khalida bin Barghasha. Britské úrady uprednostňovali za sultána Hamúda bin Mohameda, ktorý bol pre britské záujmy priaznivejší. V dohode zo 14. júna 1890 o ustanovení britského protektorátu nad Zanzibarom mal kandidát na vzostup na post sultána získať povolenie britského konzula a Khalid túto požiadavku nesplnil. Briti to považovali za casus belli a poslali Khalidovi ultimátum, v ktorom požadovali, aby nariadil svojim silám, aby sa vzdali a opustili palác. V reakcii na to Khalid zavolal svoju palácovú stráž a zabarikádoval sa vo vnútri paláca.

Ultimátum vypršalo 27. augusta o 09:00 východoafrického času (EAT), kedy Briti zhromaždili dva krížniky, tri delové člny, 150 námorníkov a 900 Zanzibarčanov v oblasti prístavu. Kontingent kráľovského námorníctva bol pod velením kontraadmirála Harryho Rawsona a proanglickým Zanzibarčanom velil brigádny generál Lloyd Mathews zo zanzibarskej armády. Okolo 2800 Zanzibarčanov bránilo palác. Väčšina bola regrutovaná z civilného obyvateľstva, ale zahŕňali aj stráž sultánovho paláca a niekoľko stoviek jeho sluhov a otrokov. Obrancovia mali niekoľko delostreleckých diel a guľometov, ktoré boli umiestnené pred palácom, pričom ich pozorovali britské lode. Bombardovanie, ktoré začalo o 9:02, zapálilo palác a zneškodnilo brániace sa delostrelectvo. Uskutočnila sa malá námorná akcia, pri ktorej Briti potopili zanzibarskú kráľovskú jachtu HHS Glasgow a dve menšie plavidlá. Niektoré výstrely boli neúspešne vypálené aj na probritské zanzibarské jednotky, keď sa blížili k palácu. Vlajka na paláci bola zostrelená a paľba prestala o 09:46.

Sultánove sily utrpeli približne 500 obetí, pričom iba jeden britský námorník bol zranený. Sultán Khalid získal azyl na nemeckom konzuláte pred útekom do nemeckej východnej Afriky (v pevninskej časti súčasnej Tanzánie). Briti rýchlo postavili sultána Hamouda k moci na čelo bábkovej vlády. Vojna znamenala koniec zanzibarského sultanátu ako suverénneho štátu a začiatok obdobia silného britského vplyvu.

Trvanie[upraviť | upraviť zdroj]

Táto vojna, ktorá trvala menej ako trištvrte hodiny, sa niekedy považuje za najkratšiu v zaznamenanej histórii. Zdroje uvádzajú niekoľko dôb, vrátane 38, 40 a 45 minút, ale najčastejšie sa uvádza 38-minútové trvanie. Variácia je spôsobená zmätkom v tom, čo vlastne predstavuje začiatok a koniec vojny. Niektoré zdroje berú začiatok vojny ako rozkaz začať paľbu o 09:00 a niektoré so začiatkom skutočnej paľby o 9:02. Koniec vojny sa zvyčajne uvádza na 09:37, keď zazneli posledné výstrely a bola zasiahnutá palácová zástava, ale niektoré zdroje to uvádzajú o 09:45. Lodné denníky britských lodí tiež trpia touto neistotou, pretože St George naznačuje, že bolo vyhlásené prímerie a Khalid vstúpil na nemecký konzulát o 9:35, Thrush o 9:40, Racoon o 9:41 a Philomel a Sparrow o 9:45.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anglo-Zanzibar War na anglickej Wikipédii.