Ankylozujúca spondylitída

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ankylozujúca spondylitída (z gr. spondylos - stavec) je chronické zápalové ochorenie, ktoré v typickom prípade spôsobuje trvalú bolesť a stuhnutosť chrbta. Postihuje prevažne mladých mužov; ak na ňu ochorejú ženy, zvyčajne má oveľa miernejší priebeh.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Príznaky ankylozujúcej spondylitídy vyplývajú zo zápalového procesu, ktorý často postihuje predovšetkým krížovobedrové kĺby (pripájajú panvové kosti ku krížovej). Po nich zvyčajne nasledujú medzistavcové kĺby, môže však postihnúť aj iné.

U časti pacientov začína v zapálených tkanivách okolo kĺbov rásť nová kosť. Dochádza k zrastaniu, stuhnutiu kĺbov, ktoré prestávajú byť pohyblivé. Zápalové procesy niekedy zasahujú aj oči, pľúca, srdce a črevá.

Príznaky sa objavujú zvyčajne vo veku 16 až 40 rokov, priemerný vek začiatku choroby je 24 rokov.

Príznaky[upraviť | upraviť zdroj]

Typickými príznakmi sú:

Bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta, sedacej časti a horných zadných častiach oboch stehien. Objavuje sa nenápadne - spravidla býva horšia ráno, miernym cvičením sa aspoň čiastočne odstráni, ale v pokoji sa znovu vráti. Postupne dochádza k obmedzeniu pohybu chrbtice vo všetkých smeroch a zníženej schopnosti roztiahnuť hrudník, trvalému narovnaniu zakrivení spodnej časti chrbta. Horná časť chrbtice môže vybočiť, obmedzená je aj pohyblivosť krku.

Až 30% ľudí s ankylozujúcou spondylitídou máva spravidla opakovane zápal uveálneho traktu. Bežne býva postihnuté len jedno oko, ale pri záchvate choroby môže ísť o ktorékoľvek.