Ar-Rub’ al-Chálí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pieskové duny púšte Ar-Rub’ al-Chálí

Ar-Rub’ al-Chálí alebo menej presne Rub al-Chálí (arabským písmom الربع الخالي - ar-rub’ al-chálí - doslova: prázdna štvrtina) je najväčšia súvislá piesočná púšť (erg) na svete.[1] Leží na juhu Arabského polostrova. Nachádza sa na území arabských štátov Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Omán a Jemen. Púšť pokrýva plochu až 650 000 km².

Poloha a povrch[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o najväčšiu oblasť nepretržitého piesku na svete. Zaberá viac ako jednu štvrtinu Saudskej Arábie. Na západe nadmorská výška dosahuje až 610 m s jemným pieskom, zatiaľ čo na východe klesá na 180 m s piesočnými dunami. Piesok je červeno-oranžovej farby v dôsledku prítomnosti živca.

Kry na púšti

Podmienky na život[upraviť | upraviť zdroj]

Púšť Ar-Rub al-Chálí sa považuje za jednu z najsuchších oblastí na svete, prakticky je neobývaná a ani celkom preskúmaná. Priemerný počet zrážok za rok je menej ako 3 cm. Denná maximálna teplota môže byť od 47 °C do 56 °C. Počas noci teplota klesne. Na vrcholkoch hôr (nad 3000 m. n. m.) je teplota nižšia, len okolo 19 °C. Prehánky tu môžu spadnúť niekedy až raz za 10 rokov. Najúrodnejšie obdobie je od mája do októbra, kedy monzúnové dažde prinesú dostatok vlahy pre rastliny. Vďaka týmto podmienkam tu žijú iba zvieratá prispôsobené týmto podmienkam: škorpióny, hlodavce, oryxy, hyeny, šakaly, medojedy a púštne gazely. Z rastlinstva hlavne kry a palmy, ale aj opuncie a mliečne rastliny.

Púšť na mape

Obyvatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Po niekoľko storočí sem prichádzali beduíni, ktorý mali ako jediní schopnosť prežiť v tejto vyprahnutej oblasti. V súčasnosti sa niektorí beduíni usadili v mestách, kým iní stále udržujú tradičný nomádsky život v stanoch. Beduíni v Saudskej Arábií žijú z mäsa a mlieka z nimi vypestovaných domácich zvierat - ovce, kozy a ťavy. Na dopravu používajú mulice, miešancov koní a oslov.

Nerastné suroviny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1948 objavili obrovské nálezisko ropné pole v Saudskej Arábii pod názvom Al-Gawar. Na severovýchode púšte sa nachádza ďalšie ropné pole Šejba.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Peter Vincent. Saudi Arabia: an environmental overview. [s.l.] : Taylor & Francis, 2008. Dostupné online. ISBN 978-0-415-41387-9. S. 141.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rub' al Khali na anglickej Wikipédii.