Army Combat Uniform

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
2ID Recon Baghdad.jpg
ACU zlučuje ako mestský, tak aj púštny vzor do jednej univerzálnej kamufláže.

Army Combat Uniform alebo ACU je bojová uniforma Armády Spojených štátov. Skôr sa využívala v digitálne vytvorenom vzore univerzálnej kamufláže čiže UCP, skladajúca sa z prvkov zelenej, pieskovej a šedej farby pre použitie predovšetkým v púšti a mestskom prostredí. V súčasnosti sa zavádza tiež vo vzore Multicam, ktorý je vhodnejšou voľbou pre súčasné konflikty. Uniforma implementuje viacero praktických vylepšení založených na skúsenostiach radových vojakov. Nová uniforma sa začala používať v roku 2007, potom čo zaznamenala úspech u americkej námornej pechoty uniforma McCue vo vzore MARPAT.

Nahrádzanie starých uniforiem Battle Dress Uniform v lesnom vzore Woodland a Desert Combat Uniform s púštnou kamuflážou (používaných od roku 1981, resp. od 1993) sa začalo na začiatku roku 2005, nové uniformy dostali ako prví príslušníci armády v bojových misiách.

ACU[upraviť | upraviť kód]

Okrem nového vzoru, má nová uniforma aj odlišný strih:

  • Upravený golier, ktorý sa dá nosiť klasickým spôsobom alebo zdvihnutý. Účinný proti prachu a zároveň chráni krk vojaka pred odreninami pri použití balistickej ochrany.
  • Hodnostné označenie je na hrudi medzi vreckami.
  • Všetky nášivky ako hodnosť alebo označenie jednotky sú pripevnené suchými zipsami. Výnimkou je označenie krvnej skupiny.
  • Zapínanie je vpredu na obojstranný otvárateľný zips.
  • Na rukávoch a lakťoch sú vrecká pre vloženie chráničov.
  • Na predlaktí ľavého rukávu je vrecko na písacie potreby.
  • Vrecká na rukávoch so suchým zipsom pre identifikačnú farebnú štátnu vlajku USA, znak divízie alebo jednotky a infračervené identifikačné štítky pre ľahšie rozpoznanie pri nočnom boji.

Univerzálna kamufláž[upraviť | upraviť kód]

Veľká zmena ktorú ACU prináša je kamufláž. Je to tzv. Universal Camouflage Pattern, teda univerzálny kamuflážny vzor.[1] Spája púštne a mestské maskovanie do jedného vzoru. Táto kamufláž poskytuje horšie krytie v lesnom prostredí. Je to dané tým, že americká armáda sa dnes angažuje hlavne okolo Blízkeho východu a okolitých púštnych alebo trávnatých oblastiach, a navyše dnešné mestské oblasti sú ďaleko rozsiahlejšie než predtým, a do nich sa hodí uniforma tiež. Americká armáda vychádza z toho, že neočakáva boje v typických lesných prostrediach, ako napríklad v Európe. Preto je uniforma zameraná hlavne na púštne resp. mestské prostredie. Kamufláž však poskytuje priemerné krytie na akomkoľvek podklade.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Army Combat Uniform na českej Wikipédii.