Army Combat Uniform

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
2ID Recon Baghdad.jpg
ACU zlučuje ako mestský, tak aj púštny vzor do jednej univerzálnej kamufláže.

Army Combat Uniform alebo ACU je bojová uniforma Armády Spojených štátov. Skôr sa využívala v digitálne vytvorenom vzore univerzálnej kamufláže čiže UCP, skladajúca sa z prvkov zelenej, pieskovej a šedej farby pre použitie predovšetkým v púšti a mestskom prostredí. V súčasnosti sa zavádza tiež vo vzore Multicam, ktorý je vhodnejšou voľbou pre súčasné konflikty. Uniforma implementuje viacero praktických vylepšení založených na skúsenostiach radových vojakov. Nová uniforma sa začala používať v roku 2007, potom čo zaznamenala úspech u americkej námornej pechoty uniforma McCue vo vzore MARPAT.

Nahrádzanie starých uniforiem Battle Dress Uniform v lesnom vzore Woodland a Desert Combat Uniform s púštnou kamuflážou (používaných od roku 1981, resp. od 1993) sa začalo na začiatku roku 2005, nové uniformy dostali ako prví príslušníci armády v bojových misiách.

ACU[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem nového vzoru, má nová uniforma aj odlišný strih:

  • Upravený golier, ktorý sa dá nosiť klasickým spôsobom alebo zdvihnutý. Účinný proti prachu a zároveň chráni krk vojaka pred odreninami pri použití balistickej ochrany.
  • Hodnostné označenie je na hrudi medzi vreckami.
  • Všetky nášivky ako hodnosť alebo označenie jednotky sú pripevnené suchými zipsami. Výnimkou je označenie krvnej skupiny.
  • Zapínanie je vpredu na obojstranný otvárateľný zips.
  • Na rukávoch a lakťoch sú vrecká pre vloženie chráničov.
  • Na predlaktí ľavého rukávu je vrecko na písacie potreby.
  • Vrecká na rukávoch so suchým zipsom pre identifikačnú farebnú štátnu vlajku USA, znak divízie alebo jednotky a infračervené identifikačné štítky pre ľahšie rozpoznanie pri nočnom boji.

Univerzálna kamufláž[upraviť | upraviť zdroj]

Veľká zmena ktorú ACU prináša je kamufláž. Je to tzv. Universal Camouflage Pattern, teda univerzálny kamuflážny vzor.[1] Spája púštne a mestské maskovanie do jedného vzoru. Táto kamufláž poskytuje horšie krytie v lesnom prostredí. Je to dané tým, že americká armáda sa dnes angažuje hlavne okolo Blízkeho východu a okolitých púštnych alebo trávnatých oblastiach, a navyše dnešné mestské oblasti sú ďaleko rozsiahlejšie než predtým, a do nich sa hodí uniforma tiež. Americká armáda vychádza z toho, že neočakáva boje v typických lesných prostrediach, ako napríklad v Európe. Preto je uniforma zameraná hlavne na púštne resp. mestské prostredie. Kamufláž však poskytuje priemerné krytie na akomkoľvek podklade.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Army Combat Uniform na českej Wikipédii.