Asexualita

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Asexualita môže označovať:

  1. neprejavovanie sexuálnej náklonnosti k akémukoľvek pohlaviu. V súčasnosti v odborných kruhoch prebieha diskusia o tom, či ide o sexuálnu disfunkciu alebo o ďalší druh sexuálnej orientácie. Niektorí sexuológovia tvrdia, že ide skôr o druh hypoaktívnej sexuálnej poruchy (frigidita, sexuálna averzia, sexuálna apatia) a nedá sa zaradiť k sexuálnym orientáciám. Členovia komunity asexuálov však jednohlasne tvrdia opak.
  2. taký živočísny alebo rastlinný druh (význam používaný najmä v biológii), ktorý na svoju reprodukciu nepotrebuje partnera. Vhodnejším termínom by preto mohla byť antisexualita.

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

Typ A[upraviť | upraviť zdroj]

Disponuje libidom, ale nie v súvislosti s akýmkoľvek pohlavím. Ide o jedincov, ktorým na sexuálne uspokojenie postačí sebaukájanie (do tejto kategórie preto spadajú napr. aj fetišisti).

Typ B[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o jedincov, ktorí túžia po romantickej blízkosti druhého pohlavia, ale nemajú chuť na telesné spojenie. Môžu mať radi telesné dotyky a prítomnosť partnera, ale pri sexe sa cítia byť "zneužívaní" partnerom. V prípade, že tento typ asexuála nadviaže vzťah s neasexuálom, musí urobiť ústupky voči partnerovi, ktorého libido je na normálnej úrovni. Vhodnejšou voľbou je preto hľadať si asexuálneho partnera.

Typ C[upraviť | upraviť zdroj]

Táto skupina asexuálov nepociťuje žiadnu sexuálnu túžbu, nepotrebuje sa ani sexuálne sebauspokojovať a nemá ani potešenie z telesných dotykov, bozkávania a nežností. Napriek tomu však dokážu prechovávať k určitému partnerovi vyššie city ako je priateľstvo. Na priateľstvo sa takýto typ vzťahu najväčšmi podobá, ide však o čosi hlbšie.

Typ D[upraviť | upraviť zdroj]

Tento typ nepociťuje žiadnu sexuálnu túžbu, nepotrebuje sa ani sám sexuálne uspokojovať a ani netúži nadväzovať akékoľvek iné, ako kamarátske kontakty.

Charakteristické znaky niektorých typov sa však môžu prelínať s tým, že existujú "medzitypoví" asexuálni jedinci. Štatistiky vypracované na základe prieskumov ukazujú, že jedna zo sto osôb je asexuálna.