Association of Tennis Professionals

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Asociácia profesionálnych tenistov (v origináli Association of Tennis Professionals, skratka ATP) je organizácia združujúca profesionálnych tenistov hrajúcich na medzinárodnej úrovni.

Organizácia bola založená v roku 1972, aby zastupovala záujmy profesionálnych tenistov. Dnes okrem iného organizuje (alebo má pod záštitou) väčšinu medzinárodných turnajov v rámci takzvanej ATP Tour a dohliada na zostavovanie uznávaného rebríčka tenistov, podľa ktorého sú zvyčajne nasadzovaní do turnajov.

Usporiadané turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem štyroch najvýznamnejších (grandslamových) turnajov, ktoré zostali pod záštitou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), a olympijského turnaja v tenise spadajú ostatné významné turnaje do ATP Tour. Podľa významu sa delia do niekoľkých kategórií:

  • Tennis Masters Cup alebo v skratke „Masters“ sa koná iba jeden koncom roka a je naňho pozvaných osem najlepších tenistov podľa rebríčka ATP
  • ATP Masters Series - niekoľko (obvykle menej než desať za rok) najlepšie platených aj bodovo hodnotených turnajov
  • ATP International Series Gold - zhruba desať turnajov „druhej“ kategórie, ale tiež veľmi dobre finančne ohodnotených
  • ATP International Series - „bežné“ profesionálne turnaje menšieho významu - zvyčajne okolo 50 do roka.

Spoločne s Medzinárodnou tenisovou federáciou ďalej ATP má pod záštitou ATP Challenger Series - turnaje lokálneho významu s pomerne nízkym finančným ohodnotením (do 150 000 USD) s možnosťou účasti aj domácich hráčov, ktorí zatiaľ nefigurujú na rebríčkoch ATP. Ich počet je premenlivý, zvyčajne okolo 150 za rok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]