Bánhidský slovenský dom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bánhidský slovenský dom slúžiaci ako národopisné, miestnohistorické múzeum, bol otvorený 29. októbra 2006. Ide o priestrannú budovu zo začiatku 19. storočia, pôvodne starú školu, pri katolíckom kostole Sv. Michala v meste Tatabánya.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Budova ako škola slúžila do polovice 60. rokov 20. storočia. Múzeum v Tatabáni tu neskôr zriadilo expozíciu venovanú histórii školstva. Múzeum fungovalo do roku 1990; keď ho zatvorili, budova sa dostala do vlastníctva župnej samosprávy. V roku 2005 z iniciatívy Dr. Imrich Németha a Ruženy Pruzsinovej Izingovej nehnuteľnosť odkúpila obecná slovenská samospráva so zámerom zariadiť v nej národopisnú, miestnohistorickú výstavu. Slovenská samospráva v Bánhide budovu obnovila a zariadila múzeum s pomocou miestneho obyvateľstva.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Výstava je inštalovaná vo dvoch priestranných miestnostiach: v prvej sú umiestnené historické predmety používané v domácnosti, tematicky rozdelené na kuchyňu a izbu. V druhej časti je bohatý fotografický materiál nainštalovaný na paravánoch. Fotografie zobrazujú vtedajší život predkov slovenských obyvateľov. Na dvore slovenského domu je postavená drevená "šopa" (= šopa, alebo stodola), zariadená pamiatkovými predmetmi používanými v poľnohospodárstve.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]