Preskočiť na obsah

BTR-60

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
BTR-60PB
BTR-60PB

BTR-60PB

Základná charakteristika
Posádka 16 (veliteľ, vodič, 14 členov výsadkového družstva)
Dĺžka 7,65 m
Šírka 2,8245 m
Výška 2,3114 m
Hmotnosť 11 300 kg
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie 7 – 9 mm predná časť
Hlavná zbraň guľomet KPVT 14,7 mm (palebný priemer - 500 nábojov, účinný dostrel 2 000 m)
Sekundárne zbrane koaxiálny guľomet PKT 7,62 mm (účinný dostrel 1000 m)
Pohon a pohyb
Pohon 2x GAZ 49B 6-válec (348,2 l veľkosť palivových nádrží)
67 kW pri 3 400 ot/min (prevodovka 4+1 reverz)
Odpruženie torzné tyče
Max. rýchlosť pri plavbe 10 km/h
Pomer výkon/hmotnosť
Dojazd 500 km
Priechodnosť

BTR-60 je prvé osemkolesové obrnené vozidlo pôvodom z bývalého Sovietskeho zväzu. Vzniklo na konci 50. rokov 20. storočia a na verejnosti sa prvýkrát objavilo v roku 1961 na vojenskej prehliadke.

Vozidlo bolo vyvinuté ako náhrada za transportér BTR-152 a v priebehu 60. rokov bolo priebežne vylepšované, pričom jeho výroba kulminovala s verziou BTR-60PT. Potom sa prešlo na výrobu podobného vozidla BTR-70 (8x8). BTR-60 patrilo medzi najdôležitejšie vozidlá sovietskej armády. Bolo tiež dodané do ďalších krajín napríklad Východného Nemecka, Bulharska, Rumunska či bývalej Juhoslávie. Vo všetkých svojich verziách bolo dodané do viac ako 30 krajín celého sveta. Československo s Poľskom vyvinuli vlastnú verziu osemkolesového obrneného vozidla pod označením OT-64 SKOT. BTR-60 sa používala aj v sovietska námorná pechota ako štandardné obrnené vozidlo. V Afganistane bolo používané na ochranu konvojov a tiež zasahovalo proti Američanom pri ich invázii na Grenadu.

Konštrukcia

[upraviť | upraviť zdroj]
Stanovište vodiča

BTR-60 je osemkolesové s korbou v tvare lode a so sklopeným pancierom na stranách. Trup sa skladá z oceľovej konštrukcie. Vpredu sedia vodič a veliteľ, v strede je priestor pre posádku a v zadnej časti vozidla sa nachádza motor. Kužeľovitá jednomiestna vežička (u BTR-60PB) je identická s vežičkou na obrnenom vozidle BRDM-2 a nachádza sa nad druhým párom kolies. Na vežičke sa napravo nachádzajú koaxiálne guľomety KPV kalibru 14,5 mm a PKT kalibru 7,62 mm a teleskopický zameriavač naľavo. Pre prístup do vozidla sa používajú dva polkruhové vstupy pred vežičkou a dva obdĺžnikové za vežičkou. Vozidlo je tiež vybavené pre nočné pozorovanie. Kolesá vozidla sú okrem medzery medzi tretím a štvrtým rovnomerne rozložené. Kolesá sú čiastočne plnené substanciou a majú centralizovaný tlakový regulačný systém. Poháňané sú všetky kolesá ale prvé dva páry majú pohon zosilnený kvôli riadeniu vozidla. Hnacou jednotkou sú dva 6-valcové benzínové motory v zadnej časti vozidla. Prvá a tretia os sú poháňané od pravého motora cez transmisiu, druhá a štvrtá os od ľavého. Vozidlo je plne obojživelné.

BTR-60 s viditeľnou vrtuľou na plavbu
BTR-60 s viditeľnou vrtuľou na plavbu
  • BTR-60P je odkrytá verzia, s opancierovanou stropovou časťou. Motor pre pohon pri plavbe je rovnaký ako u vozidla BRDM.
  • BTR-60PA je prvou modifikáciou vozidla. Od verzie P sa odlišuje opancierovaním stropovej časti korby. Pred obdĺžnikovým krytom má namontovaný 12,7 mm guľomet a po stranách tohoto otvoru 2x7,62 mm guľomety.
  • BTR-60PB je druhou modifikáciou vozidla, odlišuje sa tým že v prvej polovici vozidla má namontovanú kužeľovitú vežičku.

Odvodené verzie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • BTR-60PBK je veliteľské vozidlo s troma pridanými rádiostanicami.
  • BTR-60PU Opancierovaná veliteľská verzia s dodatočným komunikačným vybavením bez vežičky.
  • BTR-60PU-12/ -12M je verzia pre vzdušnú obranu.
  • BTR-60 R-975 je verzia pre riadenie vzdušného útoku. Je modifikáciou BTR-60PB, ale z vežičky má odmontovanú výzbroj. Na vežičke sa nachádza plexisklo.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému BTR-60

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku BTR-60 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).