Baden-Baden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 22:58, 15. december 2007, ktorú vytvoril Dodoni (diskusia | príspevky) (Baden-Baden)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Infobox Nemecké mesto Baden Baden je mesto v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko v Nemecku. Leží na západe krajiny pri pohorí Čierny les, vo vládnom obvode Karlsruhe.

Mesto ktoré má štatút nezávislého mestského okresu je najmenším z deviatich takýchto miest v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

Baden-Baden je predovšetkým známy ako populárne kúpeľné mesto. Konajú sa tu taktiež rozličné festivaly. Do roku 1931 sa mesto nazývalo jednoducho Baden, často sa mu hovorilo aj Baden in Baden ("Baden v Badensku"), neskôr bol názov skrátený na Baden-Baden. V roku 1997 Medzinárodný olympijský výbor dal Baden-Badenu štatút mesta olympijského.

Baden Baden leží na okraji pohoria Čierny les, v povodí malej rieky Oos, ktorá sa o 13 km ďalej, pod mestom Rastatt vlieva do rieky Murg.

Dejiny

Baden-Baden (1900)

Kvôli prítomnosti horkých soľných prameňov tu prvé kúpele postavili už Rimania. V 1. storočí tu založili kúpeľné mesto, po celom obvode obohnané hradbami. O dve storočia neskôr však bolo zničené. Po rekonštrukcii tu odpočívali členovia európskych kráľovských rodov a neskôr sa mesto stalo známym moderným letoviskom s ešte obľúbenejším kasínom. Pôvodné kasíno v Kúpeľnom dome je doposiaľ jedným z najnavštevovanejších pamiatok Baden-Badenu. Známe sú však tiež Friedrichove a Augustinove kúpele. Taktiež sa tu nachádzajú Starý a Nový zámok.