Ballagás

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ballagás na gymnáziu sv. Ladislava (Szent László Gimnázium)

Ballagás je slovo maďarského pôvodu, ktoré by sa mohlo preložiť ako odchod, respektíve odchod zo školy. Presnejšie pomenovanie by však bolo rozlúčka so školou.

Ballagás je slávnostné ukončenie školského roka, počas ktorého sa deviataci na základných školách, repsektíve maturanti na stredných školách rozlúčia so svojou školou a symbolicky aj so svojím doterajším životom.

Tento zvyk sa dodržiava najmä v Maďarsku, avšak táto slávnosť sa usporadúva aj na niektorých školách s vyučovacím jazykom maďarským mimo územia Maďarska.

Priebeh ballagásu[upraviť | upraviť zdroj]

V deň ballagásu žiaci pochodujú v celom areáli školy, čím sa symbolicky rozlúčia so svojím doterajším životom. Na ramene majú malú tašku, do ktorej im mladší žiaci pribalia pagáč, soľ, vodu, zoznam mien spolužiakov a triedneho učiteľa, nejaké drobné, poprípade aj fotku školy. Rodičia, deti a učitelia dávajú najstarším žiakom kvetiny, alebo iné darčeky. Počas slávnosti sa spieva hymna študentov - Gaudeamus igitur a hymna štátu. Riaditeľ školy sa vo svojom koncoročnom príhovore tiež rozlúči s maturantmi, či deviatakmi a popraje im v živote veľa šťastia. Po slávnosti sa môže usporiadať banket, v akej podobe ho poznáme na Slovensku, alebo sa rozlúčka so školou oslávi v kruhu rodiny.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát sa ballagás usporiadal okolo roku 1870 vo vtedajšom Uhorsku. Žiaci popri pochodovaní v škole spievali pesničku Ballag már a vén diák (slov. Starý žiak už pochoduje). Táto slávnosť sa čoskoro rozšírila po celom Uhorsku. Po rozpade Rakúsko-Uhorska si túto tradíciu vo veľkom udržalo len Maďarsko. Od roku 1920 sa pri pochodovaní spievala pesnička Elmegyek, elmegyek... (slov. Odchádzam, odchádzam...).[1]

Slovensko a ballagás[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku tento zvyk dodržiavajú napríklad Základná škola a gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským na Dunajskej ulici v Bratislave, alebo Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským na Vetvárskej ulici v Bratislave. Na slovenských školách sa ballagás neusporadúva, nahradzuje ho skôr banket.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. nlc [online]. 2016-04-29, [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. (po maďarsky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]