Balogh (priezvisko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Balogh
Priezvisko muža
Počet na Slovensku2 247
Počet v Česku342
Baloghová
Priezvisko ženy
Počet na Slovensku2 306
Počet v Česku324
 
Podľa údajov z roku1995 (SR), 2016 (ČR)
Rozšírenie na Slovensku mužské, ženské (www.slovniky.juls.savba.sk)
Mapa rozšírenia v Česku mužské, ženské (KdeJsme.cz)

Balogh je priezvisko, rozšírené na Slovensku. Najčastejšie je v Tvrdošovciach (okres Nové Zámky), Nových Zámkoch a Komárne.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Balog patrí do širšej siete zemepisných názvov, ktoré sú charakteristické pre Slovensko, územie Poľska a východných Slovanov.

Okrem Čierneho Balogu je to staršie pomenovanie prítoku rieky Balog – prítoku Rimavy, podľa ktorej bola pomenovaná osada Balog, neskoršie rozčlenená na Vyšný Balog a Nižný Balog. Dnes má komplexné meno Veľký Blh. Vlastivedný slovník obcí na Slovensku ho charakterizuje ako staré sídlisko z mladšej doby bronzovej, hallštadskej a veľkomoravskej. To znamená, že sídlisko bolo obývané v 9. – 10. storočí. Maďarská administratíva roku 1906 zapisuje Ivanice pri Rimavskej Sobote ako Balogivány, Padarovce ako Balogpádár, Hrušovo ako Balogrussó. Blhovce východne od Fiľakova majú starý záznam ako Balogfalva.

Balog nad Ipľom má z 13. storočia záznam Bolug, zo 14. storočia Balogh, roku 1808 nazvaný Ipoly-Balogh. Aj to je veľmi staré sídlisko z doby rímskej a veľkomoravskej.

Názov má predhistorický základ belg- : bolg-, v nulovom stupni blg-. Na Slovensku mal tento základ do 12. storočia podobu Blg. Maďari ho v 11. – 12. storočí prevzali v podobe Bolog – Balog.

Známi nositelia[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri v článku Balogh.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]