Bane Vyšné a Nižné Rudno v Ľubochnianskej doline

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bane Vyšné a Nižné Rudno v Ľubochnianskej doline je lokalita bývalých železných baní.

Nachádzal sa na mieste dnešnej Ľubochnianskej píly. Erárna železná huta s hámrom tu fungovala pred rokom 1806. Spracovávalo sa tu hlavne surové železo, vyrobené najmä erárnou hutou v Liptovskom Hrádku, no aj železo z miestnych hôr. To sa ťažilo v lokalitách Vyšné a Nižné Rudno (niekedy Rudné alebo Rudnô). Dátum ich vzniku nie je známy. V iných častiach doliny sa podľa Mateja Bela a jeho Notícií ťažilo zlato, no dnes nie je známe, kde (niektorí historici dokonca považujú túto informáciu za pochybnú).

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa asi 3 km vo vnútri doliny na mieste s názvom Huty. Budova je v súčasnosti využívaná ako horáreň. Strmou cestou hore popri záreze potoka, erodujúcom najmä červené, menej zelenkavé a žlté usadeniny karpatského keuperu možno prejsť k lokalite Vyšné Rudno. Južne od vrcholu Tlstého dielu (990,4 m n. m.) sa nachádza stará pinga', ktorá je dnes už veľmi zarastená. Podľa všetkého ide o povrchový lom. Severovýchodne od tohto miesta je malá plošina a v nej asi 0,5 m hlboký prepadový otvor do hlbšieho zasypaného priestoru. Asi 40 metrov nižšie je zavalená štôlňa.

Horniny a minerály lokality[upraviť | upraviť zdroj]

Štôlňa bola vykopaná medzi vrstvami karpatského keuperu, fatranského súvrstvia a piesočnatého spodného liasu. Na piesočnatých vápencoch nájdeme tu ojedinelé vrstvičky limonitu. Obsah železa je vo zvyškovej hornine nízky a ekonomicky nerentabilný pre ťažbu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vlastivedný zborník Považia V. 1962

Súradnice: 49°06′42″S 19°08′41″V / 49,111536°S 19,144707°V / 49.111536; 19.144707