Bazilika Superga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bazilika Superga

Bazilika Superga (tal. Basilica di Superga) je barokový kostol postavený podľa návrhu Filippa Juvarra na kopci Superga na okraji Turína.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bazilika bola postavená v rokoch 17171731 na objednávku Viktora Amadea II.[1] podľa návrhu Filippa Juvarra[2] na vrchole kopca Superga. Splnil tak svoj sľub, ktorý urobil po bitke pri Turíne v ktorej v priebehu vojen o španielske dedičstvo porazil francúzsku armádu.[2] Predpokladá sa, že Viktor Amadeus požadoval vybudovať baziliku na tomto mieste aj preto, aby mala výhľad ako z už existujúceho zámku v Rivoli. Neskôr sa dobudoval trojuholník troch savojských rezidencií vybudovaním zámku Stupinigi. V kostole sa nachádzajú hrobky a pamätníky mnohých savojských princov a kráľov, napr. pamätník Karla Emanuela III. od Ignazia a Filippa Collinovych, alebo hrobka Karola Alberta Sardínskeho v krypte pod kostolom.

Juvarrova architektúra sa radí k neskorému baroku - klasicizmu.[3] Dóm bol dokončený v roku 1726 a obsahuje prvky Michelangelovho dómu rímskej baziliky sv. Petra. Priečelie chrámu sa odlišuje ako citácia Pantheonu.

Dejiny kostola možno sledovať až do 2. septembra 1706, kedy vojvoda Viktor Amadeus a knieža Eugen Savojský vystúpili na Superga, aby z výšky videli Turín obkľúčený francúzskymi a španielskymi silami. Viktor Amadeus tam na kolenách sľúbil, že v prípade víťazstva postaví na tomto mieste miesto na oslavu Panny Márie. Bitka prebiehala až do 7. septembra, kedy piemontske jednotky dosiahli víťazstvo.

V roku 1949 do zadnej steny kopca Superga narazilo lietadlo v ktorom zahynuli futbalisti tímu FC Turín.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Established Church, Nigel Aston, The Oxford Handbook of the Ancien Régime, ed.
  2. a b Christopher Storrs, War, Diplomacy and the Rise of Savoy, 1690-1720, (Cambridge University Press, 2004), 218.
  3. Baroque style, Encyclopedia of the Enlightenment, ed.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Padre Benedetto Marengo, La Basilica di Superga. Cenni storici del più grande monumento juvarriano, Tipografia Scarafaglio, Torino, 1997
  • Reina Gabriele, Guadalupi Gianni, Superga segreta. Il Mausoleo dei Savoia, Omega, 2008, ISBN 88-7241-528-4

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bazilika Superga na českej Wikipédii.