Bezpečnostná pozícia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bezpečnostná pozícia alebo núdzová pozícia alebo pozícia pri núdzovom pristátí je pozícia, ktorú je nutné zaujať pri núdzovej situácii, napríklad v lietadle. Kapitán vydá povel „Brace for impact“ v prípade, že lietadlo musí núdzovo pristáť na vode alebo na zemi. Posádky niektorých nízkorozpočtových leteckých spoločností, medzi inými Easy Jet a Thomson Airways, počas demonštrácie núdzových prostriedkov pred odletom hovoria pasažierom, že bezpečnostnú pozíciu majú zaujať v prípade núdzového pristátia na povel: „Skloňte sa, chráňte si hlavu“ (po angl. Brace, brace).

Druhy bezpečnostných pozícií[upraviť | upraviť zdroj]

Bezpečnostnú pozíciu môžeme v prípade núdze zaujať rôznymi spôsobmi. Viaceré letecké spoločnosti zaviedli vlastné verzie v závislosti od výskumu leteckého orgánu príslušnej alebo inej krajiny. Vo všetkých prípadoch sa vyskytujú isté spoločné črty bez ohľadu na rozdiely medzi týmito pozíciami.

Sedadlo v smere letu[upraviť | upraviť zdroj]

Ukážka bezpečnostnej pozície na sedadle pasažiera. Modrý vankúš sa môže či nemusí použiť.

Pasažierovi sediacemu v smere letu pripútanému iba dvojbodovým bezpečnostným pásom sa vo všeobecnosti odporúča:

 • oprieť si hlavu priamo v mieste, na ktoré pravdepodobne narazí, alebo čo najbližšie k nemu (napríklad o deliacu priečku alebo nasledujúce sedadlo)
 • mierne sa predkloniť, aby pri náraze nedošlo ku skríženiu tela schyľmo či vykĺznutiu z bezpečnostného pásu (a prešmyknutiu sa ponad alebo popod sedadlo)
 • nohy položiť na zem

Povel[upraviť | upraviť zdroj]

Ukážka bezpečnostnej pozície nevychádza zo štandardných postupov vydaných Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo.

Pred núdzovým pristátím[upraviť | upraviť zdroj]

Palubný personál hrá v lietadle kľúčovú úlohu v snahe zabezpečiť, aby pasažieri na palube zaujali bezpečnostnú pozíciu. Ak pri vyhlásení núdzovej situácie zostáva čas, posádka môže informovať pasažierov, ako správne zaujať bezpečnostnú pozíciu. Palubný personál je naviac vyškolený rozpoznávať situácie, v ktorých okolnosti vedú k núdzovému pristátiu (napríklad si všimne, že vzlet prebieha nezvyčajne). Z kokpitu sa obvykle tesne pred núdzovým pristátím ozve vopred určený signál, napríklad povel „Brace for impact“ („Chráňte sa pri náraze“) alebo „palubný personál a pasažieri, brace, brace“ (chráňte sa – opakuje sa viackrát). Zároveň posádka kričí povely na pasažierov a opakuje ich až do bezpečného zastavenia lietadla. Každá letecká spoločnosť používa vlastné postupy. Príklady sú uvedené po anglicky a po slovensky:

 • "Bend over! Stay down!" – „Skloňte sa! Chráňte si hlavu!”
 • "Brace for impact! Prepare for crash-landing, prepare for crash-landing! Heads down! Stay down!" – „Chráňte sa pri náraze! Pripravte sa na núdzové pristátie, pripravte sa na núdzové pristátie! Hlavy dolu! Predkloniť!“
 • "Brace!" (repeated until the aircraft lands.) – „Brace!“ (opakovať do zastavenia lietadla)
 • "Brace! Brace! Stay down!" – „Brace! Brace! Predkloniť!“
 • "Brace! Brace! Heads down grab your ankles!" – „Brace! Brace! Hlavy dolu, chyťte sa za členky!“
 • "Brace! Brace! Heads down! Stay down!" – „Brace! Brace! Hlavy dolu! Predkloniť!“
 • "Get your heads down! Stay down!" – „Hlavy dolu! Predkloniť!“
 • "Heads down, grab ankles, stay down." – „Hlavy dolu, chytiť členky, zostaňte v predklone!“
 • "Heads down, feet back! Heads down, feet back!" – „Hlavy dolu, nohy vzad! Hlavy dolu, nohy vzad!“

Posádka spoločne opakovane kričí povely až do úplného zastavenia lietadla alebo do momentu, kým dostane povel na evakuáciu. Uvedené povely sa líšia v závislosti od toho, či pasažieri boli alebo neboli informovaní o tom, ako na ne reagovať. Vo všeobecnosti platí, že povel „Brace, brace“ posádka kričí iba v prípade, ak pasažieri boli informovaní, čo robiť pri núdzovom pristátí. V ostatných prípadoch zvyčajne povel obsahuje konkrétne pokyny vedúce k zaujatiu bezpečnostnej pozície (hlavy dolu, predkloniť, atď).

Mýty[upraviť | upraviť zdroj]

K použitiu bezpečnostnej pozície sa viaže niekoľko mýtov.[1] Jedným z nich je, že pozícia je užitočná len na zabezpečenie celistvosti chrupu na ľahšiu identifikáciu obete po leteckej nehode. Ďalším mýtom je predpoklad, že pozícia je navrhnutá, aby zvyšovala riziko smrti pasažierov, čo má za následok nižšie lekárske náklady hradené zdravotnou poisťovňou. Dôkazy však potvrdzujú, že bezpečnostná pozícia „skutočne zachraňuje životy pri leteckých katastrofách“, vďaka čomu boli tieto mýty vyvrátené.[1]

Úspešné použitie[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti poznáme prípady, v ktorých bezpečnostná poloha znížila počet zranení a strát na životoch.[2] Pri jednej nehode šestnásť pasažierov spalo na palube dvojmotorového lietadla v momente, keď išlo naraziť do stromov. Jeden z nich sa zobudil, zaujal bezpečnostnú pozíciu a ako jediný prežil.[2] V roku 1991 na palube letu číslo 751 spoločnosti Scandinavian Airlines prežili pád všetci pasažieri vďaka jednému „významnému faktoru“, a to zaujatiu núdzovej pozície všetkými na palube.[3] V roku 2009 počas núdzového pristátia lietadla s číslom letu 1549 spoločnosti US Airways na vodu, známeho ako „Zázrak na rieke Hudson“, pilot vydal povel „Brace for impact“ a palubný personál kričal „Brace! Brace!“[4] Všetkých 155 osôb na palube vyviazlo bez život ohrozujúcich zranení.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b MIKKELSON, Barbara. Crash Position [online]. snopes.com, 1. 7. 2014. Dostupné online. (anglicky)
 2. a b In an emergency [online]. Úrad pre bezpečnosť civilného letectva austrálskej vlády. casa.gov.au, 20. 12. 2016, [cit. 2015-09-10]. Dostupné online. (anglicky)
 3. DAMSKI, Anna. Brace Position [online]. Inflight Safety Page. [cit. 2011-01-21]. Dostupné online. (anglicky)
 4. PROCHNAU, William. Miracle on the Hudson' reveals passengers' stories [online]. http://usatoday30.usatoday.com/news/nation/2009-10-12-miracle_N.htm, 13. 10. 2009, [cit. 2013-10-17]. Dostupné online. (anglicky)
 5. Airplane crash-lands into Hudson River; all aboard reported safe. New York: CNN. http://edition.cnn.com/2009/US/01/15/new.york.plane.crash/, 15. 1. 2009, [cit. 2011-01-21]
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Posición de apoyo na španielskej Wikipédii.