Bišon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bišon

Krajina pôvodu Belgicko, Francúzsko
FCI kód 9/1/215
Štandardy AKC, ANKC, CKC, FCI, KCUK, NZKC, UKC
Výška max. 30 cm (suky)
max. 30 cm (psy)
Hmotnosť 5 – 7 kg
Pôvodné určenie spoločenský pes
Terajšie určenie spoločenský pes
Názov v krajine pôvodu Bichon Frisé, Bichon á poil frisé
Synonymá bišónik
Zaužívaná skratka BF
Zoznam psích plemien
Psí portál

Bišon je plemeno psa uznané v FCI v 9. skupine pod číslom 215.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Bišon patrí medzi tzv. "dámske" psy, ktoré obšťastňovali urodzené dámy už v staroveku. V Taliansku a Francúzsku patril v období stredoveku k obľúbeným plemenám kráľovských rodín. V 16. storočí patril medzi popredné plemená na európskych kráľovských dvoroch. Až koncom 19. storočia sa stal obyčajným psom a svoj urodzený status obnovil až po prvej svetovej vojne.

Vzhľad a povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Bišon je hravý a veselý pes s kučeravou, dlhou, mäkkou srsťou bielej farby. Chvost je nesený veselo, mierne skrútený dohora. Uši majú visiace dolu. Dožíva sa približne 15 rokov. Váži 3 – 5,5 kg. Rastie do výšky 22 – 30 cm, pričom sa uprednostňujú menšie jedince. Bišon je vhodný aj pre majiteľov bez skúseností so psami, vo všeobecnosti je to prispôsobivé plemeno v rodine i voči cudzím. Dobre socializovaný jedinec dokáže bez problémov vychádzať aj s malými deťmi.

Starostlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jemná srsť nepĺzne. Vyžaduje si každodenné kefovanie, aby sa predišlo vytváraniu chumáčov. Bišon sa rád zabaví aj so svojou rodinou doma.

Zdravie[upraviť | upraviť zdroj]

Bišon je náchylný na upchatie slzných kanálikov, preto potrebuje pravidelné ošetrovanie očí. Rovnako starostlivo treba kontrolovať stav srsti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bišon