Bing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo

Bing (predtým Live Search, Windows Live Search, a MSN Search) je aktuálny vyhľadávač (propagovaný ako "rozhodovací motor")[1] od Microsoft. Predstavil ho generálny riaditeľ spoločnosti Steve Ballmer 28. mája 2009 na konferencii All Things Digital v San Diegu, Bing je náhradou za Live Search. Plne funkčný bol 3. júna 2009,[2] s ukážkovou verziou vydanou 1. júna 2009. V auguste 2009, Bing získal 9,3 percentný podiel trhu internetových vyhľadávačov v Spojených Štátoch.[3] Avšak, v septembri spoločnosť StatCounter uviedla, že podiel Bingu na americkom vyhľadávacom trhu v septembri klesol o jeden precentuálny bod na 8.51% [1]. Comscore však tvrdili opak, tvrdiac že rast Bingu sa v septembri 2009 ustálil, získal 0,1 percenta z celkového trhu vyhľadávačov v USA a jeho podiel na trhu predstavuje 9,4 percenta.[4]

K výrazným zmenám patrí zaradenie návrhov pre vyhľadávanie v reálnom čase pri vkladaní hľadaných výrazov a zoznam súvisiacich vyhľadávaní (nazvaný "Prieskumná tabuľa" na ľavej strane výsledkov vyhľadávania) založený na sémantickej technológii od Powersetu,[5] ktorý Microsoft kúpil v roku 2008.[6] Bing taktiež zahŕňa schopnosť Ulož & zdieľaj históriu vyhľadávania cez Windows Live OneDrive, Facebook a email.

29. júla 2009, Microsoft a Yahoo! oznámili dohodu, podľa ktorej Bing bude prevádzkovať Yahoo! vyhľadávanie.[7]

História[upraviť | upraviť zdroj]

MSN vyhľadávač[upraviť | upraviť zdroj]

MSN vyhľadávač bol vyhľadávač od Microsoftu, ktorý obsahoval vyhľadávač, index a web crawler. MSN vyhľadávanie bolo prvýkrát spustené v treťom štvrťroku 1998 a používalo výsledky vyhľadávania z Inktomi. Začiatkom roku 1999, MSN vyhľadávač spustil verziu, ktorá zobrazovala záznamy z Looksmart zmiešané s výsledkami z Inktomi s výnimkou krátkeho obdobia v roku 1999 keď namiesto nich boli použité výsledky z AltaVista. Od tej doby Microsoft vylepšoval MSN vyhľadávač, aby poskytoval vlastné výsledky vyhľadávania, ktorých index bol aktualizovaný týždenne alebo aj denne. Aktualizácia začala ako beta program v novembri 2004 (na základe niekoľkých rokov výskumu), ostrá verzia vyšla vo februári 2005. Vyhľadávanie obrázkov bolo prevádzkované treťou stranou, Picsearch. Táto služba taktiež začala poskytovať výsledky vyhľadávania pre iné vyhľadávacie portály v snahe lepšie konkurovať na trhu.

Windows Live Search[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá verejná beta verzia Windows Live Search was uverejnená 8. marca 2006, konečná verzia 11. septembra 2006 nahradila MSN vyhľadávanie. Nový vyhľadávací engine poskytol užívateľom možnosť vyhľadávať špecifické typy informácii využívajúc "štítky", ktoré obsahovali Web, Novinky, obrázky, hudbu, desktop, lokálne vyhľadávanie and Microsoft Encarta. Windows Live Search si dal zacieľ urobiť viac ako 2,5 miliardy uskutočnených užívateľských hľadaní na celom svete každý mesiac "viac užitočné tým užívatelia s lepším prístupom k informáciám dostanú presnejšie odpovede na ich otázky". Konfiguračným menu je možné zmeniť preurčený vyhľadávač v Internet Exploreri.

Pri prechode z MSN vyhľadávania na Windows Live Search, Microsoft zastavil používanie Picsearch ako prevádzkovateľa vyhľadávania obrázkov a začal používať vlastné vyhľadávanie, doplnené vlastnými vyhľadávacími algoritmami[8]

Live Search[upraviť | upraviť zdroj]

21. marca 2007, Microsoft oznámila, že oddelí vývoj vyhľadávania z Windows Live rodiny služieb, meniac službu na Live Search. Live Search bolo integrované do Live Search a reklamnej platformy v čele s Satya Nadella, časťou divízie platforiem a systém Microsoftu. Ako súčasť tejto zmeny, Live Search bolo skonsolidované s Microsoft adCenter.[9]

Série reorganizácií a konsolidácií vyhľadávania od Microsoftu boli robené pod značkou Live Search. 23. mája 2008, Microsoft oznámil ukončenie služieb Live Search Books a Live Search Academic a integrovanie všetkých akademických a knižných výsledkov vyhľadávania do riadneho vyhľadávania, čoho výsledkom bolo aj ukončenie Live Search Books Publisher programu. Čoskoro, 31. júla 2008, bola ukončená aj služba Windows Live Expo. Poskytovanie služby Live Search Macros, ktorá umožňovala užívateľov vytvárať ich vlastné vyhľadávače alebo použiť makrá vytvorené inými užívateľmi, bolo taktiež čoskoro ukončené. 15. mája 2009, Live Product Upload, služba, ktorá umožňovala obchodníkom vkladať informácie o ich výrobkoch na Live Search Products, taktiež skončila. Konečná reorganizácia Live Search QnA, propagovaná ako MSN QnA, prišla 18. februára 2009, avšak jej fungovanie bolo ukončené 21. mája 2009.[10]

Microsoft si uvedomil, že slovo "Live" nemôže ostať v názve aj naďalej.[11] V snahe vytvoriť novú identitu pre vyhľadávacie služby Microsoftu, Live Search bolo oficiálne nahradené Bingom 3. júna 2009.[12]

Yahoo! obchodná dohoda[upraviť | upraviť zdroj]

29. júla 2009, Microsoft a Yahoo! oznámili, že sa dohodli na 10-ročnej dohode, podľa ktorej Yahoo! vyhľadávač bude nahradený Bingom. "Vďaka tejto dohode s Yahoo!, vytvoríme viac inovácií vo vyhľadávaní, lepšiu hodnotu pre inzerentov a skutočný výber na trhu, na ktorom momentálne dominuje jedna spoločnosť," uviedol Ballmer. "Verím, že vytvárame základ pre novú éru internetových inovácií a vývoja." dodal Carol Bartz, generálny riaditeľ Yahoo!. Yahoo! dostane 88% všetkých príjmov z predaja reklamy vo vyhľadávaní na svojich stránkach po dobu prvých piatich rokov a má právo predávať niektoré druhy reklamy na niektorých stránkach Microsoftu. Yahoo! bude naďalej prevádzkovať vlastné používateľské rozhranie, ale pod značkou "Powered by Bing" (prevádzkované Bingom).[13][14]

Funkcie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Poznámka: mnohé z týchto súčastí môžu byť dostupné len v americkej verzii Bingu

Vlastnosti užívateľského rozhrania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Každodenná zmena pozadia. Obrázky sú väčšinou z pozoruhodných miest sveta. Obrázok na pozadí taktiež obsahuje informácie o prvkoch zobrazených na obrázku. Informácie sa zobrazujú po umiestnení kurzora na daný prvok. Obrázky na pozadí sa dajú vypnúť a zapnúť.
 • Obsahové delenie výsledkov (oddelené sekcie pre tapety na plochu, mapy, počasie, fanúšikovské stránky a podobne)
 • V ľavom paneli sa nachádza navigácia a súvisiace predchádzajúce vyhľadávanie
 • Pravá strana poskytuje väčší náhľad stránky a poskytuje URL adresy vo vnútri stránky.
 • Pododkazy. Pri niektorých vyhľadávaniach, stránka s výsledkami obsahuje taktiež odkazy na jednotlivé sekcie na danom webe (túto funkciu obsahujú aj iné vyhľadávače, vrátane Google)
 • Rozšírený pohľad, v ktorom môžu byť zobrazené informácie tretích strán.

Multimediálne vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Náhľad videa, ktoré sa po prejdení naňho kurzorom, automaticky začne prehrávať.
 • Vyhľadávanie obrázkov s neustálym posúvaním výsledkom, u ktorých možno nastaviť rôzne vlastnosti, napr. veľkosť obrázku, rozloženie výsledkov, farby, štýl, ľudia, atď..[15]
 • Vyhľadávanie videí s možnosťou nastavenia dĺžky, veľkosti videa a jeho zdroja.

Okamžité odpovede[upraviť | upraviť zdroj]

 • Šport - Bing dokáže priamo zobraziť výsledky zo špecifikovaného dňa, aktuálne výsledky z vybranej ligy alebo štatistiky tímov a hráčov.
 • Financie - keď užívatelia zadajú názov spoločnosti alebo akcie zobrazia sa burzové informácie ako napr. burzový graf, či cenu akcie.[16]
 • Matematické výpočty (napr., 2 * pi * 24).[17] Užívatelia môžu zadať matematický výraz do vyhľadávacieho poľa pomocou rôznych operátorov a matematických funkcií[18] a Bing priamo vypíše výsledok.
 • Sledovanie pohybu. Keď užívateľ zadá názov námornej spoločnosti a sledovacie číslo, Bing poskytne informácie o pohybe danej lode.
 • Slovník. Keď výraz 'definuj', 'definícia' alebo 'čo je' je nasledovaný nejakým slovom, Bing priamo ukáže záznam z Encarta slovníku.
 • Kontrola pravopisu. Bing zobrazuje návrhy na podobné slová u výrazov, ktoré podľa neho nie sú pravopisne správne. Táto funkcia sa nedá zablokovať.
 • Najlepší výsledok (plus podobné stránky)
 • Nakupovanie tovarov a Bing cashback
 • Informácie o zdraví

Miestne info[upraviť | upraviť zdroj]

 • Aktuálne dopravné informácie
 • Zoznam firiem
 • Zoznam ľudí
 • Zbierky
 • Lokalizované vyhľadávanie reštaurácií a služieb
 • Recenzie reštaurácií
 • Informácie o filmoch. Keď užívateľ zadá názov filmu, Bing vypíše zoznam kín, ktoré daný film premietajú. Ak užívateľ zadá názov mesta, Bing vypíše program jednotlivých kín v danom meste.
 • Prehľad hotelov. Keď užívateľ zadá výraz 'hotely' a názov mesta, Bing zobrazí zoznam hotelov v danom meste spolu s mapou. Prostredníctvom tohto zoznamu je možné zobraziť informácie o daných hoteloch, napr. recenzie, možnosti rezervácie a pohľad na hotel z vtáčej perspektívy. V zozname môžu byť hotely zoradené podľa hodnotenia, cien, vybavenia, poplatkov a parkovného.

Integrácia so službou Hotmail[upraviť | upraviť zdroj]

 • Prostredníctvom Hotmail "Quick Add" funkcie, užívatelia môžu vložiť výsledky vyhľadávania Bingom, ako napr. recenzie reštaurácií, programy kín, obrázky, videá a mapy priamo do ich emailových správ.[19]

Možnosti vyhľadávania[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem možnosti vyhľadávať na webstránkach, Bing ponúka taktiež nasledujúce možnosti vyhľadávania:[20]

Možnosť vyhľadávania Popis
Informácie týkajúce sa zdravia (Bing Health) Bing Health spresňuje výsledky vyhľadávania týkajúceho sa zdravia pomocou lekárskych pojmov, vďaka čomu poskytuje relevantnejšie výsledky, poskytuje informácie o diagnózach a umožňuje užívateľom nájsť komplexné medicínske články od skúsených lekárov.
Obrázky Bing Images umožňuje užívateľov rýchlo vyhľadať a zobraziť najrelevantnejšie fotografie a obrázky. Nekonečné navigačné funkcie umožňujú užívateľom veľké množstvo obrázkov za krátky čas. Pokročilé filtre umožňujú zoradiť výsledky vyhľadávania podľa kritérii ako napr. veľkosť obrázku, jeho rozlíšenie, farebné / čiernobiele, fotka alebo ilustrácia a rysy tváre.
Miestne vyhľadávanie Bing Local vyhľadá záznamy lokálnych firiem vrátane detailov a recenzií, čo umožňuje užívateľov byť viac informovaný pred uskutočnením nákupu.
Mapy Bing Maps umožňuje celosvetovo vyhľadávať firmy, adresy, orientačné body a názvy ulíc. Na výber je zobrazenie ako mapu, pohľad zo satelitu a hybrid oboch pohľadov. Sú v dispozícii aj pohľady z vtáčej perspektívy na mnoho svetových miest a tiež 3D mapy obsahujúce virtuálnu 3D navigáciu, možnosť zmeny mierky a 3D budovy. Pre biznis užívateľov bude služba dostupná taktiež aj ako "Bing Mapy pre podnikanie".
Novinky Bing News je agregátor správ poskytujúci novinky relevantné k hľadanému výrazu zo širokej ponuky online spravodajstva a informačných služieb.
Vedomosti Bing Referencesémanticky indexuje obsah z Wikipédie a vylepšene ich zobrazí priamo vo výsledkoch. Taktiež umožňuje užívateľom zadávať výrazy vo forme otázok a Bing sa na ne pokúsi nájsť odpovede vo Wikipedii.
Bing nákupy Bing Shopping umožňuje vyhľadávať v ponuke širokého spektra online obchodov všetkých druhov produktov a tovarov. Táto služba je spojená so službou Bing cashback, ktorá ponúka časť peňazí späť za platbu uskutočnenú prostredníctvom tejto služby.
Bing prekladač Bing Translator umožňuje preložiť text alebo webovú stránku v rámci veľkého množstva jazykov.
Cestovanie Bing Travel vyhľadá možnosti kúpy leteniek a rezervácie hotela online a navrhne najlepší moment na uskutočnenie tejto platby.
Twitter Bing Twitter umožňuje v reálnom čase vyhľadávať informácie na Twitteri. Bing Twitter taktiež rôzne funkcie pre vylepšenie výsledkov vyhľadávania na základe relevancie a kontextu. Zobrazujú sa len verejne publikované texty za posledných 7 dní.
Videá Bing Videos umožňuje rýchlo vyhľadať a prehrať videá online z rôznych webstránok. Funkcia Smart Preview umožňuje priamo zobraziť časť originálneho videa bez prechodu na stránku, ktorá video publikovala.
xRank Bing xRank umožňuje vyhľadať celebrity, hudobníkov, politikov a blogerov, prečítaj si ich životopisy a novinky o nich a taktiež ich ohodnotiť.

Propagácia Bingu[upraviť | upraviť zdroj]

Kampaň na podporu Bingu na internete, v televízii, rozhlase a v printových médiách stála len v USA 80-100 miliónov dolárov. Reklama neuvádza iné vyhľadávače, ako napríklad Google alebo Yahoo, priamo menom; skôr pri snahe presvedčiť ľudí, aby prešli na Bing, využíva hlavné rysy a funkcie Bingu

Pôvod slova bing[upraviť | upraviť zdroj]

Slovo "bing" je onomatopoeia, slovo, ktoré imituje nejaký zvuk. Microsoft sa pre názov Bing rozhodol, lebo je krátky, ľahko zapamätateľný, ľahko vysloviteľný a rovnaký na celom svete. Slovo by malo ľuďom pripomínať zvuk počas "moment objavovania a robenia rozhodnutí."[21]

Qi Lu, prezident Microsoft Online služieb taktiež oznámil, že oficiálne čínske meno Bingu je bì yìng (必应), čo v preklade doslovne znamená "veľmi istá reakcia" alebo "veľmi rýchla odpoveď".[22]

Kým Bing testovali vývojári Microsoftu, kódové označenie Bingu bolo Kumo (くも),[23]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://discoverbing.com/
 2. Nový vyhľadávač od Microsoftu Bing.com pomáhať ľudom robiť lepšie rozhodnutia: Rozhodovací engine vylepšeným vyhľadávaním pomáha zákazníkom lepšie triediť prebytok informácií [online]. Microsoft.com, [cit. 2009-05-29]. Dostupné online.
 3. Microsoft získal podiel v USA: comScore [online]. Reuters, 2009-09-21. Dostupné online.
 4. Aký 5% pokles? ComScore tvrdí, že podiel Bingu ostáva v septembri nezmenený [online]. TechCrunch, 2009-10-13. Dostupné online.
 5. http://d7.allthingsd.com/20090528/d7-interview-steve-ballmer/
 6. SCHOFIELD, Jack. Microsoft launches Bing.com as its new search engine | Technology &#124. The Guardian, May 28, 2009. Dostupné online [cit. 2009-05-29].
 7. Microsoft and Yahoo seal web deal
 8. Chris Sherman, September 12, 2006, Microsoft Upgrades Live Search Offerings
 9. Mary Jo Foley: Microsoft severs Live Search from the rest of the Windows Live family
 10. Live QnA team blog announcement [online]. [Cit. 2009-11-07]. Dostupné online. Archivované 2012-05-25 z originálu.
 11. Keynote with Kevin Johnson at Microsoft
 12. Wired, 28 May 2009, Hands On With Microsoft’s New Search Engine: Bing, But No Boom
 13. Microsoft and Yahoo seal web deal [online]. BBC News, Wednesday, 29 July 2009 13:58 UK, [cit. 2009-07-29]. Dostupné online.
 14. Tiffany Wu, Derek Caney REFILE-UPDATE 1-Microsoft, Yahoo in 10-year Web search deal [online]. Thomson Reuters, Wed Jul 29, 2009 8:27am EDT, [cit. 2009-07-29]. Dostupné online.
 15. Limit Image Results to Color or Black and White Images [online]. [Cit. 2009-11-07]. Dostupné online. Archivované 2015-03-25 z originálu.
 16. Display Stock Quotes
 17. Use Bing to Calculate, Perform Trigonometry, or Solve Your Algebra Homework
 18. Mathematical notations for use with Math Answers
 19. Bing! Instantly find answers and add them to your e-mail [online]. Windows Live team, 2009-07-09. Dostupné online.
 20. Bing Product Guide
 21. The sound of found: Bing! [online]. May 28, 2009, [cit. 2009-05-29]. Dostupné online.
 22. Binging on search by design [online]. [Cit. 2009-11-07]. Dostupné online. Archivované 2012-04-02 z originálu.
 23. First screenshot of Microsoft's Kumo emerges [online]. March 3, 2009, [cit. 2009-05-29]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]