Bitcoin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo
Logo Bitcoinu
Blockchain

Bitcoin je nezávislá internetová open-source kryptomena, ktorou sa dá platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Jedinečnosť Bitcoinu je jeho úplná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín alebo vlád, nevedel menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zhabať Bitcoin účty, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje nijaký centrálny bod, ani nikto, kto by vedel o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe a jeho uvoľňovanie do obehu sa definuje iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo nulové náklady.

Sieť funguje od roku 2009, keď ju opísal a vytvoril človek so pseudonymom Satoshi Nakamoto. Zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy nezverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne. Dnes existuje na platby oficiálny softvérový klient, o ktorý sa starajú dobrovoľníci z celého sveta a niekoľko alternatívnych klientov.

Od roku 2011 sa o Bitcoine, ekonomike, možnostiach a dôsledkoch tejto meny usporiadavajú konferencie, a to v New Yorku, v Prahe a v Londýne.

V septembri 2012 vznikla Bitcoin Foundation starajúca sa o infraštruktúru Bitcoinu, vrátane hlavného klienta, sledovanie hrozieb, prípadne zlepšovanie protokolu, zabezpečovanie konferencií a propagovanie meny. Vzhľadom na decentralizovanú povahu siete, nemá nadácia nijaké mimoriadne právomoci. V sieti rozhodne vždy väčšina, bez ohľadu na Bitcoin Foundation.

Prudký rast ceny a varovanie pred bublinou[upraviť | upraviť kód]

Rast ceny za Bitcoin v roku 2011, 2013 a 2017[1]

Hodnota bitcoinu sa počas roka 2017 zvýšila z tisíc dolárov na takmer dvadsaťnásobok. Tento vývoj sprevádzalo varovanie pred bublinou, napríklad od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza.[2]

No názory investorov sa rozchádzajú. Podľa českého ekonóma a správcu fondu Quant Aleša Michla kryptomena do portfólia patrí aj napriek výkyvom ich ceny. Investori by však podľa neho mali rátať s vysokou mierou rizika.[3] Toto varovanie zvýraznil následný prudký prepad kurzu bitcoinu na prelome januára a februára až na 7500 USD.[4] Prispel k nemu aj zákaz reklamy na kryptomeny na Facebooku[5] alebo obavy z regulovania[6]. Ťažiť bitcoin sa pritom podľa odhadov analytikov oplatí zhruba od 8,5-tisíca dolárov za bitcoin.[7]

Ako získať Bitcoin[upraviť | upraviť kód]

Bitcoin možno získať (alebo predať) niekoľkými hlavnými spôsobmi:

 • Burzy:
  • medzi najväčšie svetové burzy patrí Bitfinex.com, Bitstamp.net, Coinmate.io, BTC-e.com.
 • Bitcoinové zmenárne (exchange.simplecoin.eu)
 • E-shop s kryptomenami (ccshop.sk)
 • Bitcoin bankomaty (https://coinatmradar.com)
 • Priama smena s niektorým užívateľom, ktorý je ochotný Bitcoin predať / kúpiť.
  • LocalBitcoins.com (pre osobné stretnutie i online prevod).
 • Ťažba Bitcoinov
  • či už sám, alebo v niektorom zoskupení (tzv. poolu). Výkonný hardvér, na ktorom sa ťažba prevádzkuje, má pomerne veľkú spotrebu (predtým procesory a grafické karty, v súčasnosti špeciálne programovateľné obvody). Ťažiť Bitcoin sa podľa prepočtov analytikov oplatí zhruba od kurzu šiestich tisícov dolárov za jednu virtuálnu mincu.[8]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bitcoin

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Jak probíhaly cenové bubliny na Bitcoinu Kurzy.cz
 2. Nobel-winning economist Joseph Stiglitz warns of Bitcoin bubble. Salon, 2017-11-29. Dostupné online [cit. 2018-01-26]. (po anglicky)
 3. Bitcoin - do investičního portfolia patří - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-01-26].
 4. Bitcoin - kurz a jeho pád - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-05].
 5. KLUSKA, Vladislav. Facebook blokuje reklamy na vše, co souvisí s kryptoměnami. Bitcoin nevyjímaje.. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-05]. (po česky)
 6. KHARPAL, Arjun. Over $100 billion wiped off global cryptocurrency market in 24 hours. CNBC, 2018-02-02. Dostupné online [cit. 2018-02-05].
 7. Bitcoin a těžba - čtěte, co obnáší mining kryptoměny - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-04-30].
 8. Těžba bitcoinu značně ztrácí na výnosnosti - E15.cz. E15.cz. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bitcoin na českej Wikipédii.