Bitcoin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Logo
Logo Bitcoinu
Blockchain

Bitcoin je nezávislá internetová open-source peňažná mena, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Hlavnou unikátnosťou Bitcoinu je jeho plná decentralizácia. Je zámerne navrhnutá tak, aby nikto, vrátane jej autorov, záujmových skupín, alebo vlád, nemohol menu nijako umelo ovplyvňovať, falšovať, aby vôbec nebolo možné zabavovať Bitcoin účty, kontrolovať, peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikto, kto by mohol o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe, a jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady. V súčasnosti to ale neplatí, keďže náklady na každú transakciu bez ohľadu na jej výšku sa pohybujú v desiatkach dolároch, čo bráni masívnejšiemu využitiu bitcoinu ako platobnej meny.

Sieť funguje od roku 2009, kedy ju popísal a vytvoril človek s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy neuverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne. Dnes pre platby existuje oficiálny softvérový klient, o ktorý sa starajú dobrovoľníci z celého sveta a niekoľko alternatívnych klientov.

Od roku 2011 sa o Bitcoine, ekonomike, možnostiach a dôsledkoch tejto meny usporiadavajú konferencie, a to v New Yorku, v Prahe a v Londýne.

V septembri 2012 vznikla Bitcoin Foundation starajúca sa o infraštruktúru Bitcoinu, vrátane hlavného klienta, sledovanie hrozieb a prípadne vylepšovanie protokolu, zabezpečovanie konferencií a propagáciu meny. Vzhľadom k decentralizovanej povahe siete nadácia nemá žiadne zvláštne právomoci, v sieti vždy rozhodne väčšina, bez ohľadu na Bitcoin Foundation.

Prudký rast ceny a varovanie pred bublinou[upraviť | upraviť zdroj]

Hodnota bitcoinu vzrástla počas roka 2017 z tisíc dolárov na takmer dvadsaťnásobok. Tento vývoj sprevádzala varovanie pred bublinou, napríklad od laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza.[1] Názory investorov sa však rôznia. Podľa českého ekonóma a správca fondu Quant Aleša Michla kryptomena do portfólia patrí aj napriek výkyvom ich ceny. Investori by však podľa neho mali počítať s vysokou mierou rizika.[2] Toto varovanie zvýraznil následný prudký prepad kurzu bitcoinu na prelome januára a februára až k 7500 USD.[3] Prispel k nemu aj zákaz reklám na kryptomeny na Facebooku[4] alebo obavy z regulácie[5].

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nobel-winning economist Joseph Stiglitz warns of Bitcoin bubble. Salon, 2017-11-29. Dostupné online [cit. 2018-01-26]. (po anglicky)
  2. Bitcoin - do investičního portfolia patří - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-01-26].
  3. Bitcoin - kurz a jeho pád - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-05].
  4. KLUSKA, Vladislav. Facebook blokuje reklamy na vše, co souvisí s kryptoměnami. Bitcoin nevyjímaje.. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-05]. (po česky)
  5. KHARPAL, Arjun. Over $100 billion wiped off global cryptocurrency market in 24 hours. CNBC, 2018-02-02. Dostupné online [cit. 2018-02-05].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bitcoin na českej Wikipédii.