Bitka na Bajkalskom jazere

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ľadoborec Bajkal

Bitka na Bajkalskom jazere bola pravdepodobne jediná bitka zvedená vojnovými loďami československej flotily.

Pozadie[upraviť | upraviť kód]

V auguste roku 1918 československí legionári pod velením plukovníka Gajdu bojovali o veľmi dobre chránené horské tiesňavy okolo Bajkalského jazera. Gajdu znepokojovalo to, že Bajkal je úplne ovládaný loďami Červenej armády, čo ohrozovalo tyl československých jednotiek.

Československí legionári pri obsadzovaní bajkalských prístavov získali parníky Sibirjak, Burj a Fedosia. Tie vyzbrojili štyrmi húfnicami a použili k výsadku do nepriateľského tyla.

Bitka[upraviť | upraviť kód]

15. augusta československá flotila vyplávala z Listvjanky. Na poludnie 16. augusta dospelo loďstvo v hmle až asi 8 km pred prístav v Mysovej. Hmla v tú chvíľu opadla a legionári mohli Mysovú uvidieť. Červenoarmejci si mysleli, že ide o lode, ktoré im vezú proviant, čo umožnilo Čechoslovákom sa priblížiť na 4 km k prístavu. Vtedy červenoarmejci spoznali svoj omyl. Ľadoborec Bajkal umiestnený v prístave sa chystal zahájiť paľbu, ale Čechoslováci boli rýchlejší. Zahájili paľbu, tak na Bajkal, ako aj na prístav. Bajkal bol potopený presnou ranou z vlečnej lode parníku Sibirjak (strieľal legionár Kolín[1]) a na stanici v Mysovej prepukol zmätok. Stanica aj prístav boli v plameňoch. Ďalšia cesta už prebiehala bez problému a legionári sa bezpečne vrátili do Listvjanky.

Po polhodine ostreľovania prišiel obrnený vlak, ktorý z del začal na československé lode paľbu. Keďže legionári hlavnú úlohu splnili, odplávali. Cestou späť stretli druhú nepriateľskú loď, ľadoborec Angara. Ten sa boju radšej vyhol. Aj napriek tomu bol po niekoľkých dňoch legionármi obsadený[2].

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. PRECLÍK, VRATISLAV, 1946-. Masaryk a legie. Karviná : [s.n.]. (1. vydání.) Dostupné online. ISBN 9788087173473.
  2. PRECLÍK, Vratislav. T. G. M. a jeho legionáři právě před sto lety. ČAS, časopis Masarykova demokratického hnutí, 2016-10-01, roč. XXIV, čís. 116, s. 8-16. ISSN 1210-1648.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bitva na Bajkalském jezeře na českej Wikipédii.