Bitka o mesto Wana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Bitka o mesto Wana
Súčasť Pakistanskej občianskej vojny
Wana-NGA-Tactical-Pilotage-Chart.jpg
Mapa oblasti bojov
Dátum 16. - 23. marec 2004
Miesto Wana, Pakistan
Výsledok taktické víťazstvo pakistanskej armády
Protivníci
Flag of Pakistan.svg Pakistan Flag of Taliban.svg Taliban
Flag of Jihad.svg al-Káida
Velitelia
generálmajor Niaz Chattak Nek Mohamed Wazir
Sila
400
Straty
49 mŕtvych
33 zranených
11 zajatých (neskôr prepustených)
55 mŕtvych
149 zajatých

Bitka o mesto Wana prebiehala medzi 16. a 23. marcom 2004 medzi pakistanskými bezpečnostnými zložkami a povstalcami v severopakistanskej provincii Južný Waziristan. Boj prebiehal v niekoľkých osadách v okolí mesta, v ktorých sa malo nachádzať okolo 400 militantov. Medzi nimi malo byť aj niekoľko významných predstaviteľov teroristickej siete Al-Káida vrátane zástupcu Usámu bin Ládina Ajmána al-Zawarihiho.

Boj[upraviť | upraviť zdroj]

K prvému stretu s povstalcami došlo 16. marca 2004. O dva dni neskôr sa pakistanskej armáde podarilo oblasť obkľúčiť, pričom podľa vyjadrení predstaviteľov armády mal byť medzi obkľúčenými povstalcami aj “významný cieľ“. Avšak prítomnosť Zawahiriho pakistanské ani americké zdroje nepotvrdili. Nasledovala séria intenzívnych zrážok, no pakistanská armáda sa zakaždým s ťažkými stratami stiahla.

Pakistanská armáda počas prieskumu oblasti objavila sieť tunelov smerujúcich do susedného Afganistanu. 20. marca pakistanskí vojaci hlásili kontakt s unikajúcim “cudzincom“, pričom podľa niektorých zdrojov mohlo ísť o predstaviteľa al-Káidy.

23. marca sa armáde podarilo obsadiť všetky oporné body povstalcov. Boje si vyžiadali vysoký počet obetí na oboch stranách. Pakistanská armáda stratila v boji 49 vojakov a ďalších 33 bolo zranených. 11 vojakov padlo do zajatia. Prepustení boli 28. marca. Povstalci stratili 55 mužov a 149 ich padlo do zajatia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]