Bondi Beach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pláž Bondi Beach počas leta
Pláž Bondi Beach v zime

Bondi Beach alebo pláž Bondi (vyslovuje sa Bondaj) je jednou z najznámejších pláží a významnou turistickou atrakciou Austrálie. Nachádza sa na východnom pobreží Austrálie v rovnomennej štvrti v Sydney, približne 7 kilometrov od centra mesta. Bondi je preslávená najmä medzi surfermi, ale i uvoľneným životným štýlom. Promenáda pri pláži je preplnená kaviarňami a reštauráciami a tiež lacnými ubytovňami pre mladých (najmä európskych) turistov.

Združenie surferských záchranárov v Austrálii dalo v roku 2004 pláži Bondi dvojaké označenie stupňa nebezpečia; severná časť pláže má hodnotenie 4 z 10-stupňovej stupnice (stupeň 10 označuje najnebezpečnejšiu oblasť), južná časť má stupeň 7. Dôvodom je silný prúd prezývaný „Bekpekerský expres“ (ale aj „Bondajská električka“ alebo „Bronte expres“, keďže človek zachytený prúdom môže skončiť vraj až o dve pláže južnejšie na Bronte). V skutočnosti je okolo pláže až päť prúdov, no „Bekpekerský expres“ je najbližšie časti vyhradenej na plávanie. Bondi zdieľa v letnom období spolu s ostatnými plážami na južnom pobreží Sydney sieť proti žralokom.

Počas Olympijských hier v roku 2000 sa na Bondi konal turnaj v plážovom volejbale. Na pláži je tiež cieľ každoročného behu „City to Surf“, ktorého štart je v centre mesta. Trať dlhú 14 kilometrov absolvuje každoročne v auguste približne 60-tisíc prevažne rekreačných športovcov.

Pomenovanie Bondi pochádza z názvu pôvodných obyvateľov Austrálie a v preklade značí približne „zvuk príboja na pláži“.